اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

سبقت گیری ... در چه چیز ؟!

خلاصه ی خطبه ی عید قربان

مورخه ی1393/7/13

عبدالله دریایی 

نمازگزاران محترم ، امروز روز بسیار مهمی است ، روز خوشحالی و شادی ماست ، همیشه شادی و غم های مومنین در دایره ی شرع قرار دارد . علت شادی ها هم چه زیبا تعریف شده است روزی كه گامی در جهت سعادت واقعی برداشته شود آن روز روز خوشحالی و عید خواهد بود . امروز هم بخاطر توفیق برادران و خواهرانمان برای انجام یكی از شعائر بسیار بزرگ اسلام كه حج بیت الله الحرام باشد ما خوشحالیم مضاف بر آن دهه ی اول ذی الحجه را داشته ایم كه فضایل بسیار زیادی دارد و لذا امروز بخاطر توفیق بودن در چنین ایامی خوشحالی می كنیم و خداوند را به بزرگی یاد می نماییم .


دوستان ،  انسان در میدان این دنیا برای وصول به سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت بایستی در  انجام كارهای نیك شتاب ورزد خداوند تبارك و تعالی می فرمایند :  وَسَارِعُوا إِلَىٰ مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ ﴿١٣٣ سوره آل عمران و براى نیل به آمرزشى از پروردگار خود، و بهشتى كه پهنایش [به قدر] آسمانها و زمین است [و] براى پرهیزگاران آماده شده است، بشتابید.

لذا بایستی اوقات را غنیمت شمرد و این شرط موفقیت است . رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند : من خاف أدلج و من أدلج بلغ المنزل ألا إن سلعة الله غالیة ألا إن سلعة الله هی الجنة . هركسی خشیت پرودگار را داشته باشد دراجرای اوامر الله شتاب می كند و كسی كه دستورات خداوند را به زودی انجام دهد به هدف می رسد آگاه باشید كه كالای خداوند بسیار گرانبهاست همانا كالای حضرت حق بهشت است . 

در میدان این دنیا برای كسب خوشبختی دو جهان كسانی گوی سبقت را ربوده اند متقی تر باشند و مطمئنا این گروه با دیگران متفاوت تر خواهند بود خداوند تبارك و تعالی در قرآن می فرمایند فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّا أُخْفِیَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿١٧أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا ۚ لَّا یَسْتَوُونَ ﴿١٨ سوره سجده هیچ كس نمى‌داند چه چیز از آنچه روشنى‌بخش دیدگان است به [پاداش‌] آنچه انجام مى‌دادند براى آنان پنهان كرده‌ام.آیا كسى كه مؤمن است، چون كسى است كه نافرمان است؟ یكسان نیستند.

آری لا یستوی من لیله قیام    و نهاره صیام       مع من لیله عزف و انغام     و نهاره كالانعام  

مساوی نیستند كسی كه شبهایش به شب زنده داری و روزهایش به روزه داری سپری می شود با كسی كه شب هایش به آوازهای نامشروع می گذرد و روزهایش به مانند چهارپایان است .

لذا سعی كنیم جزء متقین و مومنین باشیم . آیا می خواهی حال متقین را بدانی ؟! بیایید با هم مسافرت كنیم به مدینه الرسول در زمان نبی مكرم اسلام صلی الله علیه و سلم . ببینیم كه در چه چیزهایی با یكدیگر مسابقه می دادند و دغدغه ی آنها چه بود ؟! فقرای صحابه را بنگریم ابوهریره ، سلمان ، ابی ذر و بلال و .. روزی از روزها از ثروتمندان شكایت كردند .. عجیب است چرا شكایت ؟! آیا بخاطر این بود كه غذای ثروتمندان لذیذتر از غذای آنها بود ؟! یا بخاطر این بود كه لباس ثروتمندان نرمتر از لباس آنها بود ؟! یا اینكه خانه های ثروتمندان مرتفع تر از خانه های آنها بود ؟! خیر هرگز تنافس و مسابقه شان در اینگونه موارد نبود ...نزد حضرت صلی الله علیه و سلم ایستادند و گفتند : یا رسول الله آمده ایم كه از ثروتمندان شكایت كنیم آنحضرت فرمودند : چرا ؟ گفتند : ذهب أهل الدثور بالاجور و الدرجات العلی یصلون كما نصلی و یصومون كما نصوم و لكن لهم فضول أموال فیتصدقون و لا نجد ما نتصدق . ثروتمندان پاداش ها و درجات عالیه را تنها به خود اختصاص دادند مانند ما نماز می خوانند و مانند ما روزه می گیرند اما اضافه بر آن ثروت دارند صدقه می دهند اما ما نمی توانیم صدقه دهیم . 

عزیزان ببینید دغدغه ی ذهنی آنها چی بوده است ؟ حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : ألا أدلكم علی شی ء إذا فعلتموه سبقتم من قبلكم و لم یدرككم أحد ممن یجی ء بعدكم ؟ أیا شما را راهنمایی نكنم به امری كه هرگاه آنرا انجام دادید از گذشتگان خود سبقت بگیرید و آیندگان نتوانند به شما برسند ؟ گفتند : آری حضرت فرمودند : بعد از هر نماز 33 بار سبحان الله و 33 بار الحمد لله و 34 بار الله اكبر بگویید ...

با این خبر فقرا خوشحال شدند و رفتند مدتی گذشت ثروتمندان متوجه موضوع شدند و قضیه را فقرا پرسیدند و فقرا هم داستان را تعریف كردند و از آن به بعد ثروتمندان هم مانند فقرا این اذكار را انجام می دادند .. ابوبكر تسبیحات را می گفت ، ابن عوف تسبیحات را تكرار می كر د زبیر این تسبیحات ورد زبانش بود .... مجددا فقرا نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم رفتند و عرض كردند ای رسول خدا ثروتمندان این تسبیحات را هم مانند ما انجام می دهند حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : ذلك فضل الله یوتیه من یشاء این فضل خداوند است به هر كس بخواهد می دهد .

این بود هم و غم یاران و شاگردان مكتب نبوی صلی الله علیه وسلم 

موردی دیگر : ربیعة بن كعب اسلمی پسر بچه ای بیش نبود نزد حضرت رسول صلی الله علیه و سلم می آمد و اوقاتی در خدمت ایشان بود و آب برای وضو گرفتنشان آماده می ساخت روزی حضرت خواستند به ایشان پاداش دهند به او عرض كردند : سلنی یا ربیعة ای ربیعه از من بخواه ، ربیعه مدتی ساكت شد و سپس گفت : أسألك مرافقتك فی الجنة در بهشت با تو بودن را می خواهم ..

حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : آیا نمی شود چیز دیگری بخواهی ؟! ربیعه گفت : فقط همین . و حضرت فرمودند : فأعنی علی نفسك بكثرة السجود مرا در این مورد با زیاد سجده كردن یاری نما .

و بعد از این بود كه ربیعه زیاد نماز می خواند و هیچگاه نماز با جماعت از ایشان فوت نمی شد ..

عزیزان این بود خواسته ها و ارزش های یاران نبی اكرم صلی الله علیه و سلم اما ما چی ؟ ما چه چیزی برایمان مهم است ؟ اگر چند ریال ضرر كردیم آرام و قرارمان از ما گرفته می شود اما نمازها و روزه هایمان فوت می گردد و ما در شادی هستیم و برایمان مهم نیست ... عزیزان ما چكار كرده ایم .. ما برای نصرت عقیده و دینمان چه كاری انجام داده ایم ... ما برای تبلیغ دینمان چقدر زحمت كشیده ایم ...ما برای معرفی ارزش هایمان چقدر برنامه ریزی كرده ایم .... بی دینان برای نصرت بی دینی خود آرام و قرار ندارند اما ما چی ؟ من دو نمونه را ذكر می كنم شما مقایسه كنید وضعیت مسلمانان و غیر مسلمانان را ..

جوانی در آلمان بود ، خانه ای داشت ، ناگهان نیمه های شب در به صدا در آمد ، پشت در دختری جوان بود ، پسر پرسید : چی می خواهی ؟ دختر گفت : در را باز كن اما جوان عرض كرد : من مردی مسلمانم و تنهایم و درست نیست تو نزدم بیایی اما دختر دست بردارد نبود و اصرار می كرد اما جوان درب را باز نمی كرد دختر گفت من از فلان فرقه هستم ( فرقه ای غیر اسلامی ) و گروهی شایعات بدی در مورد دینم منتشر كرده اند در را باز كن و این كتاب ها و نوارها را بگیر تا واقعیت امر را در مورد دینم بدانی 

جوان گفت : من چیزی نمی خواهم و به اتاقش می رود اما دختر همچنان بیرون در بود و دهانش را در سوراخ درب گذاشت و مدت ده دقیقه از محسنات عقیده اش سخن گفت ، سخنانش كه تمام شد جوان كنار در رفت و پرسید : چرا اینهمه خودت را به سختی می اندازی ؟! دختر جواب داد : الان احساس راحتی كردم .. چون آنچه در توان داشتم در راه خدمت به دینم انجام دادم...

اری برای بی دینی خود اینهمه زحمت می كشد ، كفار سعی و تلاش زیادی در این راستا انجام می دهند از طریق كانال های ماهواره ای ، مجلات ، وبلاگ ها ، سایت ها ، سی دها و ... اما ما چكار می كنیم ؟ نشسته ایم تماشا می كنیم بی حجابی را می بینیم می خندیم نمی دانیم كه عدم رعایت حجاب خودش تبلیغی است بر علیه دین ما ، مست شدن ها را می بینیم خم به ابرو نمی آوریم ، در نماز جماعت اهمال می كنیم وووو و فكر نمی كنیم كه همه ی اینها خواسته یا ناخواسته تبلیغی است بر علیه عقیده و دینمان ، نمی اییم دینمان را فریاد بزنیم و به همه معرفی كنیم .... این بود نمونه ی تلاش یك دختر نامسلمان برای نصرت عقیده اش اما نمونه ای دیگر : 

جوانی مسلمان در فرودگاه از كارگری می خواهد كه كالایش را جابجا كند در حین انجام كار از كارگر می پرسد ؟ تو مسلمانی ؟ كارگر جواب می دهد : خیر ، جوان می گوید : چرا مسلمان نمی شوی ، جواب می دهد : از اسلام چیزی نمی دانم .. جوان ابراز می دارد : من كتابهایی در زمینه ی شناخت اسلام برایت فراهم می آورم .. در این هنگام بود كه كارگر با صدای بلند فریاد زد : تو كذابی و بسیار دروغگو .. جوان تعجب كرد : كذاب ؟! چرا ؟! كارگر آهی كشید و گفت : من مدت پنج سال است كه در این فرودگاه كار می كنم و مسلمانان زیادی از كنارم عبور كرده اند و گفتند اند برایت كتاب می آوریم اما هنوز هیچكدام به قولشان عمل نكرده اند ... 

اری این هم نمونه ای بود از رفتار برخی مسلمانان 

عزیزان روز بسیار مهمی است بیایید در خوشحالی هایمان هم دینمان را از یاد نبریم ، از چهارچوب دین خارج نگردیم ، زیبائیهای دینمان را آشكار نموده و از نافرمانی حضرت حق به بهانه ی خوشحال بودن بپرهیزیم و بدانیم كه رمز خوشبختی ما در این است ... 

 

نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : در بهترین بودن از دیگران سبقت بگیر، سبقت گرفتن از دیگران، سبقت گرفتن، خطبه، خطبه ی عید قربان، سابقوا الی الخیرات،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 15 مهر 1393
دوشنبه 21 مهر 1393 11:30 ق.ظ
درد ها زیادند باید سعی کنم خودم دردی از دردهای دین اسلام نباشم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic