اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

جایگاه زن در اسلام

خطبه ی روز جمعه 

مورخه ی1393/8/9

عبدالله دریایی 

در حقیقت خوشبختی جوامع در گرو رفتارهای هر دو قشر جامعه یعنی زن و مرد می باشد . زن در اسلام از جایگاه والایی بر خوردار است . بیایید بپرسیم : اگر اسلام نبود جایگاه زن كجا بود ؟ زن مانند چهارپایان و كالا خرید و فروش می شد ، ارث نمی برد و به ارث برده می شد مالك چیزی نبود ، تصرف بدون اجازه ی زن در اموالش جایز بود... 

در یكی از مجتمعات روسی قانون این بود : زن حیوانی نجس است كه خدمت كردن بر او واجب می باشد ، حق خندیدن ندارد چون طناب شیطان است

در جاهلیت قبل از اسلام پدر می توانست دخترش را بفروشد ، یا بكشد و زنده بگور نماید بدون هیچگونه قصاصی

وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُم بِالْأُنثَىٰ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِیمٌ﴿٥٨ یَتَوَارَىٰ مِنَ الْقَوْمِ مِن سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ ۚ أَیُمْسِكُهُ عَلَىٰ هُونٍ أَمْ یَدُسُّهُ فِی التُّرَابِ ۗ أَلَا سَاءَ مَا یَحْكُمُونَ ﴿٥٩سوره نحل و هر گاه یكى از آنان را به دختر مژده آورند، چهره‌اش سیاه مى‌گردد، در حالى كه خشم [و اندوه‌] خود را فرو مى‌خورد.از بدى آنچه بدو بشارت داده شده، از قبیله [خود] روى مى‌پوشاند. آیا او را با خوارى نگاه دارد، یا در خاك پنهانش كند؟ وه چه بد داورى مى‌كنند.

نزد هنود گاو پرست به هنگام مرگ شوهر زن را زنده زنده در آتش می سوزاندند

نزد برخی نصارا زن سرچشمه گناهان معرفی شده است و اصل هر بدی و می گویند برای مرد دری از درهای جهنم است . 

نزد یهود تحریف شده به هنگام حیض و ناپاكی او را از خانه اخراج می كردند و او را در خیمه ای در بیرون خانه نگه می داشتند و مانند سگ غذا جلوش می گذاشتند . 

اما اسلام آمد 

مكانت زن را بالا برد ، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم با زنان بطور جداگانه بیعت نمود ، آیات زیادی در ارتباط با زنان و منزلتشان نازل گشت : 

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿٩٧ سوره نحل هر كس -از مرد یا زن- كار شایسته كند و مؤمن باشد، قطعاً او را با زندگى پاكیزه‌اى، حیات [حقیقى‌] بخشیم، و مسلماً به آنان بهتر از آنچه انجام مى‌دادند پاداش خواهیم داد.

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ ۚ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَیُطِیعُونَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ ۚأُولَـٰئِكَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّـهُ ۗ إِنَّ اللَّـهَ عَزِیزٌ حَكِیمٌ ﴿٧١ سوره توبه و مردان و زنان با ایمان، دوستان یكدیگرند، كه به كارهاى پسندیده وا مى‌دارند، و از كارهاى ناپسند باز مى‌دارند، و نماز را بر پا مى‌كنند و زكات مى‌دهند، و از خدا و پیامبرش فرمان مى‌برند. آنانند كه خدا به زودى مشمول رحمتشان قرار خواهد داد، كه خدا توانا و حكیم است.

الْخَبِیثَاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَالْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثَاتِ ۖوَالطَّیِّبَاتُ لِلطَّیِّبِینَ وَالطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّبَاتِ ۚ أُولَـٰئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا یَقُولُونَ ۖ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِیمٌ ﴿٢٦ سوره نور زنان پلید براى مردان پلیدند، و مردان پلید براى زنان پلید. و زنان پاك براى مردان پاكند، و مردان پاك براى زنان پاك. اینان از آنچه در باره ایشان مى‌گویند بر كنارند، براى آنان آمرزش و روزىِ نیكو خواهد بود.

سوره ای به نام سوره نساء در قرآن داریم .

همچنین در فرمایشان نبی مكرم اسلام صلی الله علیه و سلم هم در ارتباط با جایگاه زن مطالب زیادی داریم : 

استوصوا بالنساء خیرا فانهن عندكم عوان ( با زنان به نیكی رفتار كنید.. )

خیركم خیركم لاهله و أنا خیركم لاهلی ( بهترین شما كسی است كه به نسبت همسرش بهترین باشد و من بهترین شما به نسبت همسرانم هستم ) 

ابن عاصم منقری نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم می آید و می گوید : لقد وأدت یا رسول الله اثنتی عشرة منهن ( ای رسول خدا من دوازده نفر دختر را ( در جاهلیت )‌زنده بگور كرده ام ) حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : من لا یرحم لا یرحم من كانت له أنثی فلم یئدها و لم یهنها و لم یوثر ولده علیها أدخله الله عزوجل بها الجنة ( كسی كه رحم نكند به او رحم نمی شود هر كس دختری داشته باشد و او را زنده بگور نكند و به او توهین ننماید و پسرش را بر او ترجیح ندهد خداوند بخاطر این كار او را وارد بهشت می نماید ) 

در جایی دیگر حضرت صلی الله علیه و سلم می فرمایند : من عال جاریتین حتی تبلغا جاء یوم القیامة أنا و هو كهاتین ( ضم بین أصابعه ) هر كسی دو دختر داشته باشد و تا بلوغ آنها را سرپرستی كند روز قیامت من و او اینگونه هستیم ( و انگشتانش را در هم فرود برد ) 

در جایی دیگر می فرمایند : الساعی علی الارمله و المسكین كالمجاهد فی سبیل الله أو القائم لایفتر أو كالصائم لا یفطر 

كسی كه برای بهبود وضعیت بیوه زنان و مسكینان تلاش می كند مانند مجاهد در راه خداست یا مانند كسی كه كل شب ها را بدون خستگی شب زنده داری می نماید و یا كل روزها را بدون افطار روزه می گیرد . 

در شرع مادر گرامی داشته شده است :  وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا ۚ إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِیمًا ﴿٢٣ سوره اسراء و پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستید و به پدر و مادر [خود] احسان كنید. اگر یكى از آن دو یا هر دو، در كنار تو به سالخوردگى رسیدند به آنها [حتى‌] «اوف» مگو و به آنان پَرخاش مكن و با آنها سخنى شایسته بگوى.

اسماء رضی الله عنها می گوید : مادرم در حالی كه مشرك بود نزدم آمد از رسول الله صلی الله علیه و سلم پرسیدم آیا به او نیكی كنم ؟ حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : آری .

آری نمازگزاران محترم ، اسلام زن را گرامی داشته است و منزلتش را بالا برده است در عوض هم مسوولیتش هم بزرگ شده است لذا زن مسلمان بایستی ا لگو باشد در مدارس در خانه ، در قول ، در عمل در پوشش و در كل اعمال . 

نمونه زنهایی كه ارزش واقعی زن را به منصه ی ظهور گذاشتند مانند حضرت سمیه رضی الله عنها اول زن شهید در اسلام 

سمیه به همراه همسر و فرزندش تعذیب می شد ذره های آهنی پوشیده می شد و در گرمای طاقت فرسای عربستان زیر آفتاب سوزان شكنجه می گشت رسول الله صلی الله علیه و سلم از كنارشان می گذشت و نمی توانست برایشان كاری انجام دهد و می فرمود : اصبروا آل یاسر فان موعدكم الجنة ای آل یاسر صبر پیشه كنید كه وعده گاه شما بهشت است .

روزی چاشتگاه ابوجهل آمد و هرچه فحش و ناسزا بود نثارش كرد و در نهایت با نیزه ای او را شهید كرد و همسرش هم شهید شد .

آری قرون اولیه ی اسلام بهترین زن ها را داشت تا اینكه متاسفانه جاهلیت قرن ما فرا رسید 

در جاهلیت قرن ما ، زن را از نظر معنوی زنده بگور می كند و این زنده بگور شدن بسی خطرناكتر از زنده بگور شدن دختران در دوران جاهلیت قبل از اسلام است چرا كه آن زنده بگورها در بهشتند اما زنده بگور زمان ما روح خودش را زنده بگور می كند ، عفتش را می فروشد ، حیایش را نابود می سازد و دیگر بهشتی را نخواهد یافت حتی بوی بهشت هم به مشامش نخواهد رسید 

در حدیث داریم : نساء كاسیات عاریات ممیلات مائلات رووسهن كاسنمه البخت المائله لایدخلن الجنه و لایجدن ریحها و ان ریحها لتوجد من مسیره كذا و كذا  زنانی كه لباس پوشیده اند اما در واقع لختند ( بخاطر تنگی و شفافی لباسها ) به سوی مردان نامحرم میل می كنند و مردان را به سوی خود متمایل می سازند موهای سرشان مانند كوهان شتر است این گروه وارد بهشت نمی شوند و حتی بوی بهشت هم نمی شنوند در حالی كه بوی بهشت از مسیر بسیار دور قابل استشمام است .

خواهران ، پدران ، مادران مواظب باشید جاهلیت قرن ما به صورت ها ی مختلف می آید به صورت دلسوز ، به ظاهر خندان و زیبا اما قصد كشتن باطن را دارد 

إذا رأیت نیوب اللیث بارزة 

فلا تظنین أن اللیث یبتسم 

هرگاه دندانهای شیر را آشكارا دیدی گمان نبر كه شیر به تو لبخند می زند 

آری به صورت های مختلف می آیند به صورت مجله ، روزنامه ، ترانه های فاجره ، فیلم های سینمایی ، فیلم هایی چند قسمتی ، ووو از طریق آنتن های ماهواره 

می آیند می خواهند خواهران ما را فاجره ، زناكار ، بدكاره كنند و همانند حیوان چهارپا در كشتارگاه بشریت گردند 

حاشا و كلا فریب آنها را نخوریم كفار با ظواهر زیبا می خواهند خواهران و دختران ما را نابود سازند بشنویم سخنان برخی از آنها را : 

یكی از كفار می گوید : وضعیت شرق اسلامی مناسب حال ما نمی گردد تا زمانی كه حجاب زن را برداریم و بوسیله ی آن قرآن را بپوشانیم و فواحش و منكرات را بوسیله ی آنها ترویج دهیم . 

یكی دیگر می گوید : بایستی زن را وسیله ا ی برای رسیدن به اهدافمان قرار دهیم و از قیود دین او را فارغ گردانیم . 

دیگری می گوید : حجاب مخصوص زنان پیامبر صلی الله علیه و سلم بوده است . ووووو 

آری این برنامه ها از جانب دشمنان اسلام توسط افرادی كه فریب افكاری غیر اسلامی را خورده اند در كشورهای اسلامی اجرا می گردد . بنده نمونه ای را ذكر می كنم : 

سعد زغلول مبارز میهنی بود به هنگام اشغال مصر به انگلستان تبعید شد و بعد كه برگشت یك عامل ضد دین شده بود وقتی وارد مصر شد هدفمند برای از بین بردن حجاب اقداماتی كرد . زنانی را برای استقبال او آورده بودند با حجاب كامل و با عنوان مسلمان ، صفیه زغلول همسرش به استقبالش رفت و به اتفاق او به جمع زنان نزدیك شد ، هدی شعراوی برای خوش آمد به او كمی از جمع زنان جلوتر آمد وقتی سعد به او نزدیك شد دستش را جلو برد و حجاب را از سر هدی برداشت و انداخت زمین در حالیكه هدی می خندید و كف می زد و سعد هم می خندید و دیگران زنان هم تشویق می كردند آری این شیطان صفتان می خواهند این ارزش اسلامی را نابود سازند در ادامه هدی و صفیه به میدان اسماعیلیه می روند آنجا زنانی محجبه جمع شده اند منتها محجبه بودنشان در راستای اهداف ضد دینی است می خواهند بر علیه دین انقلاب را علنی كنند ، بر علیه ارزشهای اخلاقی قیام نمایند وقتی هدی و صفیه به میدان رسیدند همگی حجاب ها را سر برداشتند و زیر پا انداختند و لگد مال كرده و سپس آتش زدند تا اخلاق و ارزشها را آشكارا مورد هجمه قرار دهند و این میدان را میدان تحریر نامیدند یعنی آزادی از اخلاق و ارزشها ...

و بعد چه شد ؟ توسط برنامه هایی كه این عاملان دین فروش انجام دادند وضعیت مصر بگونه ای شد هر مرد در كنار زن بود ، در مدرسه ها اختلاط ایجاد شد توسط معلم و شاگرد ، عفت ها نابود گشت و حتی به كشورهای عربی هم سرایت نمود و فساد شیوع پیدا كرد ، كار به جایی رسید كه در لباس و كفش از كشورهای غربی تبعیت می كردند و الان هم می بینیم دختری پانزده سال سن دارد اما لباسش بالای زانویش می باشد به او گفته می شود چرا می گویند او هنوز بچه است انا لله و انا الیه راجعون .

آری افرادی مانند سعد و هدی و صفیه دعوتگران در ابواب جهنم هستند از آنها و برنامه هایشان بر حذر باشیم وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ ۖ لَهُمْ قُلُوبٌ لَّا یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لَّا یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَّا یَسْمَعُونَ بِهَا ۚ أُولَـٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ ۚ أُولَـٰئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ ﴿١٧٩ سوره اعراف و در حقیقت، بسیارى از جنّیان و آدمیان را براى دوزخ آفریده‌ایم. [چرا كه‌] دلهایى دارند كه با آن [حقایق را] دریافت نمى‌كنند، و چشمانى دارند كه با آنها نمى‌بینند، و گوشهایى دارند كه با آنها نمى‌شنوند. آنان همانند چهارپایان بلكه گمراه‌ترند. [آرى،] آنها همان غافل‌ماندگانند.

نمازگزاران محترم ، قدر زن بسیار بیشتر از آن چیزی است كه دشمنان ادعا می كنند آیا اینكه زن تصویرش برای فروش بیشتر كالا مورد استفاده قرار گیرد ارزش دادن به زن است ،؟ آیا اینكه زن برای لذت جویی صرف از او استفاده شود آیا این آزادی برای زن است ؟ همانگونه كه كشورهای غربی به دنبالش هستند ؟ خیر هرگز اینها ارزش برای زن نیست 

من نمونه ای از یك زن الگو و مومن و پایدار را خدمت شما معرفی كنم : 

شب اسراء و معراج رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند كه بوی خوشی به مشامم رسید از جبرئیل پرسیدم این چیست ؟ فرمود : این بوی ماشطه دختر فرعون و فرزندانش می باشد .

 آیا می دانی قصه ی این زن چه بوده است ؟ 

ماشطه روزی شانه اش از دستش افتاد گفت بسم الله ( ایمانش را مخفی می كرد ) شخصی شنید به فرعون خبر داد ، فرعون با تكبر وارد شد و گفت : آیا پروردگاری غیر از من داری ؟ ماشطه گفت : پروردگار من و پروردگار تو و پرودگار همگی و جهانیان پاك و منزه است . فرعون خشم گرفت و پرسید : آیا از این عقیده ات منصرف می شوی ؟ ماشطه گفت : خیر فرعون ابراز داشت تو را شكنجه خواهم كرد یا خواهم كشت . زن گفت : فَاقْضِ مَا أَنتَ قَاضٍ ۖ إِنَّمَا تَقْضِی هَـٰذِهِ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا پس هر حكمى مى‌خواهى بكن كه تنها در این زندگى دنیاست كه [تو] حكم مى‌رانى.

لذا دست و پاهای زن را بست و انواع عذاب ها را متوجهش ساخت و عقرب ها را به سویش فرستاد ، مجددا پرسید آیا منصرف می شوی ؟ گفت : ربی و ربك الله رب العالمین . عذابها بیشتر شد مارها را به سوی ماشطه فرستاد و مجددا پرسید : آیا منصرف می شوی ؟ فرمود : ربی و ربك الله رب العالمین ، انواع شكنجه ها را در موردش ا متحان كرد اما این زن همچنان پایدار بود در نهایت فرعون گفت تو را خواهم كشت و با آتش می سوزانم . زن گفت : هر كاری می كنی بكن . آتش بر افروخته شد و ماشطه به همراه فرزندانش در كنار آتش قرار گرفتند زن گفت : خواسته ای دارم فرعون گفت بگو ماشطه گفت : وقتی مردم استخوانهای من و فرزندانم را یكجا جمع كنید و در یك پارچه دفن نمایید فرعون قبول كرد . فرزند اولش در آتش انداخته شد فرزند دومش می گفت : اصبری با أماه فان لك عند الله كذا و كذا ان صبرت مادرم صبر كن اگر صبر كنی پاداشت نزد خداوند زیاد است و همچنان دیگر فرزندانش در آتش انداخته می شد تا اینكه نوبت به خودش به همراه نوزاد شیرخواره اش رسید كمی تردید كرد بخاطر نوزاد شیرخواره اشت طفل به حكم خداوند به صدا آمد : یا أماه اقتحمی لعذاب الدنیا أهون من عذاب الاخره مادرم نگران نباش برو چرا كه عذاب دنیا بسیار سبك تر از عذاب آخرت است و در نهایت با طفلش در آتش انداخته شد 

بله این بود نمونه ی یك زن الگو و پایدار و مومنه . یادمان باشد زن های مسلمان بایستی قدر ارزشی كه اسلام به آنها داده است را بدانند و ناخواسته مبلغ برنامه های شیطانی شیطان صفتان نگردند 

منبع : سایت زاد الداعی ترجمه و انتخاب از گفته های شیخ علی عبدالخالق القرنی توسط عبدالله دریایی 

نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : خطبه جمعه، خطبه ی جمعه، زن، زن در اسلام، زن ابزار نیست، زن منزلتش بالاست،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 10 آبان 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات