اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

قدس از شعائر الله است در دعاهایمان آن را به یاد داشته باشیم

خطبه ی جمعه 

مورخه : 94/4/19

خطیب : عبدالله دریایی 

دهه ی آخر ماه مبارک رمضان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . حدیثی در این مورد داریم که : کان إذا دخل العشر احیا اللیل و ایقظ اهله و شد مئزره  رسول الله صلی الله علیه و سلم هر گاه دهه ی آخر ماه رمضان وارد می شد شب زنده داری می کرد و خانواده اش را بیدار می نمود و از نزدیکی با همسران خودداری می کرد

یکی از مسائلی که باعث اهمیت این دهه شده است وجود شب قدر در آن است ، شب قدری که دارای خصوصیاتی می باشد که آن را از دیگر شب ها متمایز گردانیده است از جمله


 

1- نزول قرآن در این شب از لوح محفوظ به بیت العزه در آسمان دنیا و از آسمان دنیا بعدا در طول 23 سال به صورت تدریجی نازل شده است . 

2- خیر من الف شهر این شب از هزار ماه بهتر است یعنی از 83 و سه سال و اندی 

3- لیله مبارکه شب پربرکتی است که خداوند تبارک و تعالی می فرمایند : إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ ۚ

4- نزول فرشتگان و جبرئیل در این شب بخاطر کثرت برکت در آن 

5- این شب ، شب سلامتی است

6- فِیهَا یُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ ﴿٤در آن [شب‌] هر [گونه‌] كارى [به نحوى‌] استوار فیصله مى‌یابد. سوره دخان

در این شب سرنوشت خلائق در آن سال به فرشتگان ابلاغ می شود مردگان ، زندگان ، نجات یافته گان ، هالکان ، خوشبخت ها ، بدبخت ها ، قحطی ها و ... 

7- غفران ذنوب 

در حدیثی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم داریم که فرمودند : من صام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه و من قام لیله القدر ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه 

هر کس رمضان را از روی ایمان و چشمداشت پاداش از خداوند روزه بگیرد گناهان گذشت اش آمرزیده می شود و هر کس شب قدر را از روی ایمان و چشمداشت پاداش از خداوند  شب زنده داری کند گناهان گذشته اش مورد آمرزش قرار می گیرد

لذا در این شب می توان از نظر معنویت و کمالات پیشرفت قابل توجهی نمود و شایسته است یک انسان مومن و مسلمان قدر این شب را بداند .

در اینجا شاید سوالی مطرح شود و ان اینکه این شب چه شبی است ؟ آنچه از روایات بر می آید این شب در یکی از شب های دهه ی آخر ماه مبارک رمضان است بنا به گفته ی نبی اکرم صلی الله علیه وسلم که فرمودند : تحروا لیله القدر فی العشر الاواخر من رمضان شب قدر را در دهه ی اخر ماه رمضان جستجو کنید 

و در حدیثی دیگر داریم که آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : تحروا لیله القدر فی الوتر من العشر الاواخر شب قدر را در شب های وتر دهه ی اخر ماه رمضان جستجو کنید . 

در هفت شب آخر ماه رمضان امید بیشتری می رود : ابن عمر رضی الله عنه روایت می کند که مردانی از اصحاب نبی صلی الله علیه و سلم شب قدر را در هفت شب آخر ماه رمضان در خواب دیدند رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم فرمودند : اری رویاکم قد تواطات فی السبع الاواخر ، فمن کان متحریها فلیتحرها فی السبع الاواخر می بینم که خواب شما با هفت شب اخر مصادف شده است پس هر کس که می خواهد شب قدر را جستجو کند در هفت شب آخر جستجو کند . 

و روایتی دیگر از نبی اکرم صلی الله علیه و سلم داریم که : التمسوها فی العشر الاواخر فان ضعف احدکم او عجز فلا یغلبن علی السبع البواقی شب قدر را در ده شب آخر رمضان جستجو کنید پس اگر یکی از شما ناتوان ماند هفت شب آخر را از دست ندهد . 

بعضی از علما قائل به این نکته هستند که شب قدر هر سال تغییر می کند چون روایات در این زمینه متعدد است روایات 21 ، 23 ، 25،27،و 29 داریم لذا احتمال دارد هر سال شب خاصی از این شب ها باشد 

بنابراین شب قدر مخفی مانده است تا بندگان خدا تلاش بیشتری کنند و افرادی که لایقند بتوانند آن را دریابند و از فیض ان بهره مند شوند .

در مورد علت مخفی ماندن این شب حدیثی داریم که توجه به آن اهمیت فوق العاده ای دارد : 

عن عباده بن صامت رضی الله عنه قال : خرج النبی صلی الله علیه و سلم لیخبرنا لیله القدر فتلاحی رجلان من المسلمین فقال : خرجت لاخبرکم بلیله القدر ، فتلاحی فلان و فلان فرفعت و عسی ان یکون خیرا لکم فالتمسوها فی التاسعه و السابعه و الخامسه 

نبی اکرم صلی الله علیه و سلم خارج شد که زمان دقیق شب قدر را به ما خبر دهد اما دو مرد از مسلمین را دید که با هم مخاصمه و نزاع می کنند پس فرمود : بیرون آمدم که زمان شب قدر را به شما خبر دهم اما فلانی و فلانی با یکدیگر نزاع کردند و لذا تعیین زمان دقیق آن برداشته شد و امیدوارم این برایتان خیر باشد و در 29 و 27 و 25 آن را جستجو کنید .

نکته ای که در اینجا باید بدان توجه کرد این است که مخاصمه و درگیری و نزاع سبب رفع خیر و مخفی شدن برکات می شود .

حالا در شب قدر کدام دعا را بخوانیم که از ارزش بیشتری برخوردار است ؟ از عائشه رضی الله عنها روایت شده است که فرمود : گفتم یا رسول الله اگر شب قدر را درک کردم چه بگویم ؟ حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : بگو : اللهم انک عفو کریم تحب العفو فاعف عنی خداوندا تو بخشاینده و بزرگواری و بخشایش را دوست داری پس مرا بیامرز . 

از خداوند می خواهیم بتوانیم از برکات این شب استفاده ببریم .

یکی دیگر از مسائلی که در این شب ها مهم است مساله ی دعاست ، آنهم دعا برای مسلمین ، دعا برای مظلومین و برای برادران و خواهران مسلمانمان در اقصی نقاط جهان خصوصا در فلسطین . آری سرزمین فلسطین و بیت المقدس . 

شاید کسی در نظر داشته باشد که به بیت المقدس لازم نیست تعلق خاطر داشته باشیم اما هر گز چنین نیست ، بیت المقدس یکی از شعائر الهی است و خداوند تبارک و تعالی می فرمایند : وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّـهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِو هر كس شعایر خدا را بزرگ دارد در حقیقت، آن [حاكى‌] از پاكى دلهاست.

از ابی ذر رضی الله عنه روایت شده است که گفتم یا رسول الله کدام مسجد  اولین مسجد روی زمین است ؟ فرمودند : مسجد الحرام ، گفتم بعد کدام مسجد ؟ فرمودند : مسجد الاقصی گفتم بین ساخت ایندو چند سال فاصله بود ؟ فرمودند : چهل سال .

مسجد الاقصی ، به ما مسلمین تعلق دارد چرا که عبادات ما در آن ارزشمندتر می شود و یکی از امکنه های مقدس مسلمین است در حدیثی داریم : فضلت الصلاه فی المسجد الحرام علی غیره بمائه الف صلاه ، و فی مسجدی هذا الف صلاه و فی مسجد بیت المقدس بخمسمائه صلاه نماز خواندن در مسجد الحرام به نسبت دیگر مساجد صد هزار برابر ارزشمند تر است و در مسجد من ( مسجد النبی ) هزار برابر و در مسجد الاقصی پانصد برابر . 

مسجد الاقصی ، جایی است که در شب اسرا و معراج نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم به آنجا رفت ، بشارت زکریا به یحیی در آنجا بود ، هلاکت یاجوج و ماجوج در آنجا رخ خواهد داد ، تولد حضرت عیسی علی نبینا و علیه الصلاه و السلام در انجا بوده است ، در انجا به اسمان عروج پیدا کرد و برای قتل دجال از آسمان در آنجا فرود خواهد آمد .

رسول الله صلی الله علیه و سلم 16 یا 17 ماه رو به سوی مسجد الاقصی نماز می خواند و قبله ی اول ما مسلمین است ...

لذا ما باید نسبت به آن تعلق خاطر داشته باشیم و برای آزادی آن دعا کنیم ، برای نجات برادران و خواهرانمان از ظلم اسرائیل غاصب دعا کنیم و این حداقل کاری است که از دست ما بر می آید : 

بی خیال جنایت های ددمنشانه صهیونیسم غاصب نباشیم جنایاتی که همیشه آن را از رسانه ها می شنویم 

در سال 1948 م در دیر یاسین روستایی نزدیک قدس 250 نفر که بیشتر زن و کودک و پیرمرد بودند قتل عام شدند .

در همین سال در طنطوره 200 فلسطینی قتل عام شدند 

در دواعه یکی از روستاهای الخلیل 500 نفر قتل عام شدند 

در سال 1982 جنایت صبرا و شتیلا را همه به یاد دارند 800 فلسطینی قتل عام شدند 

جنایت و محاصره غزه از سال 2006 تا 2010 و حمله 22 روزه به غزه 1450 نفر کشته به جای گذاشت و .....

اینها همه جنایات صهیونیسم غاصب است که این روزها در این مورد سخن زیاد می شنویم چرا که روز قدس است 

عزیزان دعا را فراموش نکنیم بدانیم که دعا اسلحه ای است کارساز ، 

کاخ و قصری مجلل و باشکوه متعلق به پادشاهی در سرزمینی وجود داشت ، در کنار این کاخ ، کوخ و خانه ی محقر پیرزنی بود ، روزی پادشاه از پنجره ی قصرش بیرون را نگاه می کرد که چشمش به کوخ پیرزن افتاد ، به شدت عصبانی شد و دستور داد کوخ پیرزن را با خاک یکسان کنند چرا که منظره ی قصر را خراب کرده است ، پیرزن حضور نداشت وقتی بر گشت دید خانه اش با خاک یکسان شده است دلش شکست دست به دعا برداشت : ای پادشاه پادشاهان وقتی خانه ام را خراب می کردند کجا بودی ؟ ندای این پیرزن از هفت اسمان گذشت و به مالک الملک رسید ، خداوند جبار و حکیم به جبرئیل امین دستور داد برود و قصر آن پادشاه را با خاک یکسان کند ..

آری نمازگزاران محترم ، دعا را فراموش نکنیم و بدانیم که پروردگار می فرمایند : قُلْ مَا یَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُكُمْبگو: «اگر دعاى شما نباشد، پروردگارم هیچ اعتنایى به شما نمى‌كند. سوره ی فرقان

نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : قدس از شعائر الله است، قدس، مسجد الاقصی، بیت المقدس، خطبه ی جمعه اهل سنت، عبدالله دریایی، شب قدر،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 تیر 1394
پنجشنبه 25 تیر 1394 11:43 ب.ظ
وبلاگ بسیارزیبا بامطالب بسیارمفیدوآموزنده ان شاالله همیشه پایدار وسرزنده باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات