اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

همیشه خوب باشیم نه فقط در رمضان

خطبه ی عید فطر 

شنبه 27 تیرماه سال 1394

خطیب : عبدالله دریایی 

در حقیقت روز عید ، روز خوشحالی و سرور  ما بخاطر توفیق مستفید شدن از برکات و فضائل ماه پربرکت رمضان است . نکته ای که لازم است ما همیشه به یاد داشته باشیم این است که ما ربانی باشیم نه رمضانی ، به عبارت دیگر ، عبادات ما منحصر در ماه مبارک رمضان نباشد بلکه در دیگر ماهها استمرار داشته باشد.وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّىٰ یَأْتِیَكَ الْیَقِینُ ﴿٩٩ ( سوره حجر )و پروردگارت را پرستش كن تا اینكه مرگ تو فرا رسد.


لذا اگر در ماه رمضان روزه بودیم ، روزه های سنت را در دیگر ماهها فراموش نکنیم : شش روز شوال ، دوشنبه و پنجشنبه ، روزه ی عاشورا و تاسوعا ، روزه ی عرفه و ... 

اگر در ماه رمضان قیام اللیل داشتیم بدانیم که در هر شبی قیام اللیل مشروع و پرفضیلت است نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : علیکم بقیام اللیل فانه داب الصالحین قبلکم و مقربه الی ربکم و مکفره للسیئات پایبند به نماز شب باشید چرا که آن روش نیکوکاران قبل از شماست و وسیله ای است برای تقرب به درگاه پروردگارتان و از بین برنده ی گناهان است

در حدیثی دیگر داریم که افضل الصلاه بعد المکتوبه قیام اللیل برترین نمازها بعد از فرائض نماز شب است . 

حالا این سوال مطرح است که چگونه بتوانیم این توفیق را داشته باشیم که قائم اللیل باشیم : الجواب : دوری از گناهان شرط این توفیق است : مردی به ابراهیم ادهم گفت : من نمی توانم برای نماز شب بیدار شوم دارویی را برایم ذکر کن ؟ ابراهیم رحمه الله گفت : در روز نافرمانی پروردگار نکن او در شب تو را توفیق می دهد که در مقابلش بایستی چرا که قرار گرفتن جلو پروردگار در شب از بزرگترین شرف هاست و گناهکار استحقاق این شرف و بزرگی را ندارد . 

در ماه رمضان مساجد بوسیله ی نمازهای ما آباد بود در دیگر ماهها هم بر این مساله مواظبت داشته باشیم 

در ماه رمضان قرائت قرآن ورد زبان ما شده بود در دیگر ماهها هم از این فضیلت خویشتن را محروم نگردانیم .....

نکته ای دیگر که شاید دغدغه ی خاطر ما باشد همانگونه که سلف صالح ما همیشه در موردش نگران بودند این سوال است که آیا حضرت حق عبادات و دعاهای ما در ماه رمضان را قبول کرده است یا خیر ؟ علی بن ابیطالب رضی الله عنه می فرمایند : کونوا لقبول العمل أشد اهتماما من العمل الم تسمعوا قول الله عزوجل : انما یتقبل الله من المتقین در مورد قبول عمل به نسبت خود عمل اهتمام بیشتری داشته باشید مگر نشنیده اید که خداوند تبارک و تعالی می فرمایند : خداوند تنها از متقین قبول می کند ؟

بزرگان ما شش ماه دعا می کردند که به ماه رمضان برسند و شش ماه بعد دعا می کردند که عبادات رمضانشان مورد قبول درگاه حق واقع بگردد.

حالا نشانه های قبولی طاعات ما چیست ؟ 

یکی از نشانه ها : استمرار نیکی ها در زندگی ماست که همچنان ما به انجام نیکی ها مبادرت بورزیم .

یکی دیگر از نشانه ها انشراح صدر برای عبادات است به این معنا که ما از انجام عبادات خوشحال بوده و همیشه در پی انجام عبادات با صدر رحب باشیم .

و دیگر اینکه از گناهان گذشته توبه بنماییم .

لذا نمازگزاران محترم : ربانی باشیم نه فقط رمضانی ، و این ممکن نیست مگر اینکه عبادات و خوب بودن ما مستمر باشد ، اینجا نمونه ای از انسانهای ربانی را برایتان معرفی می کنم باشد الگویی باشد برای ما : 

جعفر بن ابیطالب پسر عموی رسول الله صلی الله علیه و سلم و برادر علی بن ابیطالب یکی از این انسانها بود ، در سن 21 سالگی به همراه همسرش مسلمان شد ، وقتی مسلمانان مورد شکنجه قرار گرفتند حضرت رسول صلی الله علیه و سلم دستور فرمودند که ایشان و دیگر مسلمانان به حبشه هجرت کنند ، سه سال در سرزمین غربت بود به دور از وطن و اموال ، تا اینکه شایع شد قریش مسلمان شده اند لذا ایشان بازگشتند اما بعد از بازگشت متوجه شدند که شایعه ای بیش نیست لذا مجددا به حبشه برگشتند و کلا هفت سال آنجا بودند.

در فتح خیبر بود که ایشان به مدینه برگشتند و رسول الله صلی الله علیه و سلم ایشان را بسیار دوست می داشتند و به هنگام بازگشتشان فرمودند : ما أدری بأیهما أنا أسر بفتح خیبر ام بقدوم جعفر نمی دانم بخاطر کدامیک از این دو واقعه خوشحال تر باشم بخاطر فتح خیبر یا آمدن جعفر . 

پیامبر صلی الله علیه و سلم به ایشان می فرمودند : اشبهت خلقی و خلقی از نظر شمائل و از نظر اخلاق شبیه من هستی ..

جعفر در مدینه بودند تا اینکه جنگ موته درگرفت و رسول الله صلی الله علیه و سلم لشکری را برای جنگ با رومیان متجاوز آماده ساخت ، امیر لشکر را زید بن حارثه قرار داد و فرمود اگر زید شهید شد جعفر فرماندهی را به عهده بگیرد و اگر جعفر شهید شد عبدالله بن رواحه عهده دار فرماندهی لشکر باشد ، لذا جفعر با 3000 نفر سرباز راهی موته شد وقتی که به موته رسیدند رومیان 100000 نفر بودند ، جنگ شروع شد و زید بن حارثه رضی الله عنه شهید شد و لذا نوبت به جعفر رضی الله عنه رسید ، این مرد ربانی ، جنگ شدید شده بود ، جعفر از اسبش به پایین پرید و این شعر را خواند : 

یا حبذا الجنه و اقترابها      طیبه و باردا شرابها

و الروم روم قد دنا عذابها      کافره بعیده انسابها 

علی اذ لاقیتها ضرابها 

خوشا بهشت و اوان نزدیک شدن آن و چه باک و پاکیزه است نوشیدنیهای خنک و گوارای آن
رومیان آهسته و بی صدا آمدند و به عذابشان نزدیک شدند
آنان کافر و نسبی دور دارند، بر من هستند که اگر به آنان برخوردم ضرب شصت نشان دهم

و پرچم را با دست راست گرفت ، و جنگید تا اینکه رومیان دست راستش را قطع کردند ، فورا پرچم را با دست چپ گرفت ، و یک رومی دست چپش را هم قطع کرد ، و لذا جعفر پرچم را دو بازو گرفت تا اینکه به شهادت رسید . آری جفعر رضی الله عنه متقی بود که این رشادت را از او دیدیم و در این زمان جوانی سی ساله بود . 

عبدالله بن عمر رضی الله عنه می فرمایند : جعفر را دیدم که به خاک افتاده بود و بیش از نود ضربه بر روی بدنش بود .

بعد از ایشان عبدالله بن رواحه پرچم را به دست گرفت و شهید شد و در نهایت خالد بن ولید سیف الله عهده دار لشکر شد و رومیان را عقب راند و مسلمانان پیروز شدند .

این در صحنه نبرد اما در مدینه : 

انس رضی الله عنه روایت می کند : رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم از منزل خارج شدند و وارد مسجد شده و بالای منبر رفتند و فرمودند : آیا خبر لشکر موته را به شما بدهم ؟ صحابه عرض کردند : آری یا رسول الله ، حضرت فرمودند : پرچم را زید گرفت و مورد اصابت قرار گرفت و شهید شد برایش طلب استغفار کنید ..

یاران گفتند : اللهم اغفر له و ارحمه ... خدایا او بیامرز و مورد رحمتت قرار بده 

حضرت ادامه دادند : آنگاه جعفر ، پرچم را برداشت ، و مورد هدف دشمن قرار گرفت و شهید شد برایش طلب آمرزش کنید .. همه گفتند : الله اغفر له و ارحمه ..

و در ادامه فرمودند : آنگاه پرچم به عبدالله بن رواحه رسید و او هم مورد هدف تیر دشمن قرار گرفت و شهید شد برایش طلب آمرزش کنید .. همه گفتند : اللهم اغفر له و ارحمه ...

و حضرت ادامه دادند : آنگاه پرچم به خالد بن ولید رسید و ایشان جنگیدند تا اینکه پیروز شدند ....

و در نهایت پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم از منبر پایین آمدند و به سوی خانه جعفر رفتند ، اسماء بنت عمیس همسر جعفر تعریف می کند که : فرزندانم را شسته بودم و موهایشان را روغن مالی کرده بودم و نان پخته و در انتظار آمدن جعفر نشسته بودم که حضرت رسول صلی الله علیه و سلم اجازه ی ورود خواستند و وقتی وارد شدند فرمودند : پسران برادرم را بیاورید، فرزندانم وقتی حضرت را دیدند دویدند و خود را به آغوش حضرت انداختند و آنحضرت را بوسیدند انگار فکر می کردند پدرشان است ، رسول الله صلی الله علیه وسلم صورت های آنها را دست می کشید و گریه می کرد ، اسماء گفت : یا رسول الله آیا از جعفر به شما خبری رسیده است ؟ 

حضرت ساکت بودند ..

مجددا پرسیدند : یا رسول الله آیا از جعفر به شما خبری رسیده است ؟ 

حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : جعفر شهید شده است 

اسماء عرض کرد : یا رسول الله فرزندانش یتیم شده اند ..

حضرت صلی الله علیه و سلم جواب دادند : انا ولیهم فی الدنیا و الاخره من در دنیا و اخرت ولی آنها هستم ..

آری دوستان جعفر خانواده را ترک کرد ولی وارد بهشتی که پهنای آن به اندازه ی آسمانها و زمین است شد ..

و اینگونه نمی توان بود مگر اینکه منظور نظر ما تنها الله باشد و مقرب درگاه او باشیم و این نمی شود مگر اینکه همیشه فرمانبردار حضرت حق در همه ی ماهها باشیم ...

در آخر لازم است نکته ای را توضیح دهم و آن هم در مورد شروع ماه شوال و ماه رمضان است ، همیشه در مورد عید و شروع رمضان افرادی را مشاهده می کنیم که برای این اعمالشان به خارج از کشور و کشورهای دیگر چشم دوخته اند و این کاملا اشتباه است ، شب جمعه امکان رویت ماه در ایران به هیچ وجه نبوده است و هیات فتوای جنوب هم این نکته را اعلام کرده بود اما با این وجود تعداد انگشت شماری در مناطق ما اقدام به افطار در روز جمعه نموده اند که این کاملا اشتباه بوده است ، یکی از روش هایی که هیات فتوای جنوب برای اعلام ماه به آن متوسل می شود طریق محاسبه هست که با توجه به پیشرفت علوم و فنون وقتی ما از طریق محاسبه کاملا مطمئن می شویم که مثلا شب شنبه امکان رویت ماه وجود دارد و به هیچ وجه شب جمعه نمی توان ماه را دید چرا برای اعلام ماه جدید از این وسائل استفاده ننماییم ؟

 


نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : خطبه ی عید فطر اهل سنت، عبدالله دریایی، استمرار عبادات در همه ماهها، خوب بودن در ماه رمضان خلاصه نکنیم، خوب بودن، عید فطر،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 3 مرداد 1394
شنبه 3 مرداد 1394 07:07 ب.ظ
خیلی خیلی جالب مرسی.ربانی باشیم نه رمضانی جمله ی سنگینی بود احسنت
عبدالله سلام
متشکرم برادر عزیزم وحید
امیدوارم همیشه سربلند باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic