اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

نشانه هاى قدرت خداوند در قرآن
 نگارنده : ( فرج الله فرج اللهی )

آفرینش و برپائى اینهمه كهكشانها و كرات بى شمار با آن منابع بى پایانش براى بشر, بدون ستون و پایه, كار غیر خدا نمى تواند باشد.
یكى از آیاتى كه در آنها از نشانه هاى خدا بحث شده, آیه بیست و دوم سوره روم است كه اشاره به خلقت آسمانها و زمین و اختلاف زبانها و رنگهاى گوناگون انسانهاست. و به عبارت دیگر آیه اى كه هم اشاره به نشانه هاى آفاقى و هم به نشانه هاى انفسى مى كند و مى فرماید:
((و من آیاته خلق السموات و الارض و اختلاف إلسنتكم و إلوانكم ان فى ذلك لایات للعالمین)) 1.
((از نشانه هاى خدا آفرینش آسمانها و زمین و تفاوت زبانها و رنگهاى شماست. در این, نشانه هائى است براى عالمان)).

آسمانى كه با آنهمه كرات و منظومه ها و كهكشان هایش كه فكر بشر از درك عظمت آنها عاجز است, و هرقدر علم پیشرفت مى كند, نكات تازه اى براى بشر كشف مى شود و پى به عظمت آن مى برد, از نشانه هاى بارز خداى جهان آفرین است.
((روزى بود كه انسان با چشم غیر مسلح شمارش ستارگان را به پنج یا شش هزار مى رساند ولى با به وجود آمدن تلسكوپهاى قوى و با عظمت, شمارش تعداد ستارگان آسمان رو به فزونى نهاد تا جائى كه امروزه كهكشان ما كه یكى از كهكشانهاى بى شمار آسمان است, مى گویند بیش از یكصد میلیون ستاره دارد كه خورشید ما با عظمت خیره كننده اش یكى از ستارگان متوسط آن به شمار مىآید و غیر از خدا هیچ كس از تعداد آنها خبر ندارد)) 2.
همچنین هر قدر علوم طبیعى, زمین شناسى, گیاه شناسى و ... پیشرفت مى كند, كشفیات تازه اى درباره آفرینش زمین به دست مىآید كه هركدام آیت و نشانه اى از نشانه هاى عظمت و قدرت خداست. 
هدف از آفرینش آسمانها و زمین چیست؟
آیا مى شود گفت آفرینش آسمانها و زمین با آنهمه كهكشانها و اقمار متعدد و بى شمارى كه دارند, به طور اتفاقى به وجود آمده اند؟ یا بیهوده خلق شده اند؟. كه چنین چیزى را هیچ عقلى باور نمى كند چرا كه كار بیهوده از حكیمى مطلق مانند خداوند بزرگ صادر نمى شود. پس خلقت اینهمه كهكشانها هدفى را دنبال مى كند كه خود خلاق عالم در آیات متعددى اشاره به هدف از آفرینش آنان مى نماید كه از جمله آنها هدف از خلقت ماه و خورشید كه هركدام جزئى از اجزاى كهكشانهاى آسمانها مى باشند.
حركت ماه و خورشید امر ساده و آسانى نیست زیرا آفتاب در طلوع خود كارها را از دو جهت شروع مى كند: از جهتى موجودات زنده را در هوا و دریا به حركت درمىآورد و از جهتى با نور خود پرندگان و چرندگان و سایر جانداران را به راه انداخته و براثر حرارت آن, زمین براى حیات و زندگى آماده مى شود. و اگر از دیدگاه یك دانشمند طبیعى بنگریم تمامى جزر و مد دریاها و رودخانه ها را منتسب به آن مى دانند و عمل اختلاط آب و هوا و خاك را فراهم مى نماید.
و اگر از نظر یك حسابگر نگاه كنیم, براى حفظ اوقات و نوع حسابهاى بشر مادى بهترین ساعت كوك شده آسمانى است كه براى همه دنیا و به جاى عقربه ساعت حركات آن را به خود مى گیرد كه اهل هر لغت و زبانى مى تواند بخواند چنانكه خداوند متعال مى فرماید:
((هو الذى جعل الشمس ضیإ و القمر نورا و قدره منازل لتعلموا عدد السنین و الحساب...)) 3.
((اوست كه خورشید را روشنائى و ماه را نور قرار داد, و براى آن منزلگاههایى مقدر كرد تا عدد سالها و حساب[كارها] را بدانید خداوند این را جز به حق, نیافریده است...)).
و همچنین در آیه بعدى مى فرماید:
((مسلما در آمد و شد شب و روز و آنچه خداوند در آسمانها و زمین آفریده, نشانه هائى است براى آنها كه پرهیزكارند..)) 4.
مى دانیم كه آمار و ارقام و حساب و تاریخ روز و ماه و سال چه اهمیتى در زندگى بشر دارد چرا كه بشر براى قراردادها و فعالیت هاى اجتماعى, سیاسى, تجارى و اقتصادى و كشاورزى و سایر امور زندگى نیاز به نظم دارد. و این نظم نعمتى براى بشر از طرف پروردگار است. اهمیت این نعمت وقتى روشن مى شود كه زندگى را بدون آن بررسى نمائیم مثلا فكر كنیم كه اگر خورشید شبها هم مى تابید, همه چیز در اثر گرماى حاصل از آن ذوب مى شد و یا اصلا نمى تابید همه چیز یخ مى زد و ....
همچنین مى شود گفت ماه, یك تقویم طبیعى است كه حتى بى سوادان هم از آن استفاده مى نمایند (چنانكه مى بینیم احكام شرعى هم با ماه هاى قمرى قابل اجرا است) در صورتى كه از تقویم هاى ساخته و نوشته بشر فقط كسانى استفاده مى نمایند كه سواد داشته باشند.
البته اینها نمونه هائى از كهكشانها و اجزاى بى شمار آسمان و زمین بود كه به عنوان مثال آورده شد. و گرنه نعمتهاى خداوندى قابل شمارش نیست و مرغ فكر بشر از پرواز به آسمان آنها عاجز است زیرا كه بشر ناقص نمى تواند نعمتها و نشانه هاى خداى كامل را بیان كند.

قیام آسمان و زمین به فرمان خدا

جالب این است كه خداوند متعال یكى از نشانه هاى قدرت خود را در آیه بیست و پنجم سوره روم; قیام و برپائى آسمانها و زمین به امر خود مى داند و متذكر مى شود كه قیام آسمانها و زمین بدون پایه و تكیه گاهى, به امر او مستقر و پابرجا هستند چرا كه مى دانیم براى ساختن یك ساختمان یا پروژه معمولى چه ستونها و پایه هاى محكم آهنى و یا بتونى لازم است تا آن بنا سرپا بایستد كه اگر آن پایه ها نباشد, اصلا امكان سرپا ایستادن بنا نیست چنانكه خالق قادر مى فرماید:
((و من آیاته إن تقوم السمإ و الارض بإمره ثم اذا دعاكم دعوه من الارض اذا إنتم تخرجون)) 6.
((از آیات او این است كه آسمان و زمین به فرمان او برپاست. سپس هنگامى كه شما را[در قیامت] از زمین فرا مى خواند, ناگهان همه خارج مى شوید)).
((تعبیر به ((قیام)) تعبیر لطیفى است كه از حالات انسان گرفته شده, چرا كه بهترین حالات انسان براى ادامه فعالیتها حالت قیام(ایستاده) است كه در این حال قادر به انجام همه حوائج خود مى باشد و به اطرافش تسلط كامل دارد.
و تعبیر ((امر)) اشاره به نهایت قدرت خداست كه براى ادامه حیات و نظم این جهان پهناور تنها یك فرمان او كافى است)) 7.
مسلم است كه آسمانها و زمین به این پهناورى و عظمت, میلیونها سال است كه هركدام با نظم خاصى به گردش خود ادامه مى دهند و اختلالى به وجود نیامده, خالق توانائى چون خداوند دارد. و برپائى اینهمه كرات و كهكشانها بدون ستون و پایه كار غیر خدا نمى تواند باشد.
جالبتر این كه این نظم و ترتیب آسمانها و زمین علاوه بر منافع بى شمارى كه براى بشر دارد, پیامى هم دارد و آن این كه انسانها هم باید در تمام كارهاى خود نظم داشته باشند. حتى در خواب و خوراك و زندگى خصوصى و مشترك زیرا بدون اقامه دلیل و برهان این مسإله براى همگان تجربتا ثابت شده است كسانى كه در كارها و زندگى روزمره خود نظم دارند, موفق هستند.

پى نوشت:

1. روم: 22.
2. تفسیر نمونه, ج16, ص 393 - 394 ذیل آیه.
3. یونس: 5.
4. یونس, 6.
5. 
6. روم: 25.
7. تفسیر نمونه, ج16, ص 402, ذیل آیه.
منبع:  http://www.maarefquran.org/
نوع مطلب : آثار قدرت یگانه قادر هستی، 
برچسب ها : نشانه های قدرت خداوند، نشانه های قدرت خداوند در قرآن، عظمت خداوند، زمین و آسمان،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 13 شهریور 1394
شنبه 28 شهریور 1394 04:09 ب.ظ
سبحان الله بسیار زیبا.فَبِأَیِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic