اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

حوادث و بلاها ، نتیجه ی گناهان و سفیران حضرت حق
خطبه ی جمعه 
مورخه هشتم آبانماه سال 1394
خطیب : عبدالله دریایی 
در حقیقت حوادث و بلاهایی که در این دنیا ، انسان ها را فرا می گیرد ، هشدارهایی هستند که ما را به سوی خداوند فرا می خوانند و به علت نافرمانی و گناه به وجود می آیند . چندی پیش در پاکستان زلزله ای را شاهد بودیم که بیش از صد کشته داشت و غالب بر هزار خانه را ویران ساخت ، زلزله ی بم در سال 82 که 5/6 ریشتر بود ، 41،000 کشته را به همراه داشت ، در سونامی ژاپن که 9 ریشتر زلزله در دریا پدیدار گشت و باعث ایجاد سونامی شد تعداد 12،787 نفر کشته و 14،991 نفر مفقود را بر جای گذاشت ... و ... 

در اینچنین حوادثی علاوه بر اینکه ، موارد قصور انسانی در راستای بهبود وضعیت پیشگیرانه از حوادث بایستی بررسی شود و معمولا هم می شود ، اما یک نکته ی بسیار مهم را هم نباید فراموش کرد و آن نقش و دخالت خداوند در اینگونه حوادث است ، خدایی که خالق هر چیزی است تنها با اراده ی او اینگونه حوادث رخ می نمایند و آن هم بخاطر عملکرد خود انسان هاست . اگر این جنبه از حوادث را مد نظر قرار دهیم در واقع برایمان هشداری خواهد بود که مایه ی عبرتمان خواهد گشت . ما هر چه از نظر زیر ساختی مادی آماده ی مقابله ی با حوادث باشیم اما با آن نمی توان در مقابل اراده ی خداوند ایستاد ، و لذا باید به سوی او روی آورد . 
طوفان ، سیل ، جنگ ، زلزله و .. همگی انذارهای الهی هستند . پروردگار تبارک و تعالی می فرمایند : قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَىٰ أَن یَبْعَثَ عَلَیْكُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ أَوْ یَلْبِسَكُمْ شِیَعًا وَیُذِیقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْضٍ ۗ انظُرْ كَیْفَ نُصَرِّفُ الْآیَاتِ لَعَلَّهُمْ یَفْقَهُونَ ﴿٦٥﴾ انعام بگو: «او تواناست كه از بالاى سرتان یا از زیر پاهایتان عذابى بر شما بفرستد یا شما را گروه گروه به هم اندازد [و دچار تفرقه سازد] و عذاب بعضى از شما را به بعضى [دیگر] بچشاند.» بنگر، چگونه آیات [خود] را گوناگون بیان مى‌كنیم باشد كه آنان بفهمند.
آری عقوبت ها از جانب جبار است ، آن هم بخاطر گناهان مردم .. دستور می دهد چند ثانیه زمین دچار لرزش شود تا مردم به  خود آیند وَمَا نُرْسِلُ بِالْآیَاتِ إِلَّا تَخْوِیفًا﴿٥٩﴾ الاسراء و ما معجزه‌ها را جز براى بیم‌دادن [مردم‌] نمى‌فرستیم.
و این را بدانیم که اگر عذاب خداوند ی آمد خوب و بد با هم می سوزند ، در حدیثی از نبی اکرم صلی الله علیه و سلم داریم که فرمودند : هر گاه در امت من ، گناهان آشکار شد ، عذابی را از جانب خود به سویشان می فرستد ، گفتم ای رسول خدا ، آیا آن روز ، انسان های نیکوکار ، در بینشان نیست ؟ فرمودند : هست ، گفتم : با آنها چگونه برخورد می شود ؟ فرمودند : به همراه مردم دچار عذاب می شوند ، اما بعد به سوی مغفرت و رضوان خداوند فرستاده می شوند . 
بدانیم که هر مصیبت و بلائی که به آن دچار می شویم چه به صورت عمومی و چه به صورت خصوصی و شخصی ، بخاطر گناهان خودمان است ، پروردگار متعال می فرمایند : وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَیْدِیكُمْ وَیَعْفُو عَن كَثِیرٍ ﴿٣٠﴾شوریو هر [گونه‌] مصیبتى به شما برسد به سبب دستاورد خود شماست، و [خدا] از بسیارى درمى‌گذرد.
و درجایی دیگر می فرمایند :مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّـهِ ۖ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ ۚ  هر چه از خوبیها به تو مى‌رسد از جانب خداست؛ و آنچه از بدى به تو مى‌رسد از خود توست؛ 
اگر در قرآن کریم دقت نماییم برای این امر نمونه هایی در امت های گذشته داریم : فَكُلًّا أَخَذْنَا بِذَنبِهِ ۖفَمِنْهُم مَّنْ أَرْسَلْنَا عَلَیْهِ حَاصِبًا وَمِنْهُم مَّنْ أَخَذَتْهُ الصَّیْحَةُ وَمِنْهُم مَّنْ خَسَفْنَا بِهِ الْأَرْضَ وَمِنْهُم مَّنْ أَغْرَقْنَا ۚ وَمَا كَانَ اللَّـهُ لِیَظْلِمَهُمْ وَلَـٰكِن كَانُوا أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ ﴿٤٠﴾العنکبوت و هر یك [از ایشان‌] را به گناهش گرفتار [عذاب‌] كردیم: از آنان كسانى بودند كه بر [سر] ایشان بادى همراه با شن فرو فرستادیم؛ و از آنان كسانى بودند كه فریاد [مرگبار] آنها را فرو گرفت؛ و برخى از آنان را در زمین فرو بردیم؛ و بعضى را غرق كردیم؛ و [این‌] خدا نبود كه بر ایشان ستم كرد بلكه خودشان بر خود ستم مى‌كردند.
قوم عاد را با ارسال طوفان نابود ساخت ، آنها می گفتند : من اشد منا قوه ؟( چه کسی از ما قدرتمند تر است ؟ ) وقتی پیامبرشان آنها را انذار می داد که اگر فرمانبردار حضرت حق نباشید و دست از تبه کاری بر ندارید طوفان الهی ، شما را نابود خواهد ساخت ، آنها می گفتند : ما خانه های محکم داریم در خانه ها می مانیم و آب و غذا را با خود می بریم اما خداوند هفت شب و هشت روز ، طوفان را مسخرشان کرد سَخَّرَهَا عَلَیْهِمْ سَبْعَ لَیَالٍ وَثَمَانِیَةَ أَیَّامٍ حُسُومًا فَتَرَى الْقَوْمَ فِیهَا صَرْعَىٰ كَأَنَّهُمْ أَعْجَازُ نَخْلٍ خَاوِیَةٍ ﴿٧ الحاقه[كه خدا] آن را هفت شب و هشت روز پیاپى بر آنان بگماشت: در آن [مدت‌] مردم را فرو افتاده مى‌دیدى، گویى آنها تنه‌هاى نخلهاى میان تهى‌اند.
و در روز هشتم گرد باد شروع شد ، درب خانه هایشان را می شکاند و انها را از خانه بیرون می آورد و به آسمان برده و با سر به زمین می کوبید .
قوم ثمود هم بعد از کشتن شتر که معجزه ی الهی بود با صدای شدید نابود شدند .. 
لذا نمازگزاران محترم ، همه ی این حوادث برای ما هشدارهای الهی هستند ، برخی از سلف صالح وقتی زلزله می آید می گفتند : ان ربکم یستعتبکم ( پروردگارتان شما را مواخده می کند و به شما هشدار می دهد . 
اما متاسفانه برخی ، وقتی حوادثی را دیدند به طبیعت نسبت داده و خالق اصلی را از یاد می برند ، درست است اسباب را فراهم نمایید اما فراموش نکنیم که الله خالق کل شی و هو علی کل شی وکیل خداوند آفریدگار همه چیز است، و او بر هر چیزی نگهبان است‌. 
خداوند همه ی این حوادث را می فرستد تا قبل از دچار شدن به عذاب اصلی ، بندگانش را به سوی خود بازگرداند در جایی خداوند عزوجل می فرمایند : ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ ﴿٤١﴾الروم به خاطر کار و کردار مردم، تباهی در بر و بحر فراگیر شده است، تا [خداوند] جزای بخشی از کار و کردارشان را به آنان بچشاند، باشد که بازگردند [و به خود آیند]
و در جایی دیگر : وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَیْدِیكُمْ وَیَعْفُو عَن كَثِیرٍ ﴿٣٠﴾الشوری و هر مصیبتی که به شما برسد از کار و کردار خودتان است، و او از بسیاری [گناهان‌] در می‌گذرد
نمازگزاران عزیز ، اگر الان به واقعیت جوامع نظر افکنیم ، دچار وحشت می شویم ، مساجد خالی است ، محافظت بر نمازها بسیار کمرنگ است ، برای ادای نماز صبح ، صف ها کم رونق است ..
ربا خوارای که اعلام جنگ با خدا و رسولش می باشد ، گریبانگیر جامعه شده است ..
رشوه که تمام کادر آن مورد لعنت قرار گرفته اند در برخی اماکن غوغا می کند .... 
خودآرایی و زینت زنان ، در اوج قرار گرفته است ...
امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شده است ...
و یکی از اعمالی که شیطان را بسیار خوشحال می گرداند و می تواند به عنوان منبع شر در خانه های ما باشد همین دستگاههای ماهواره و اینترنت در خانه هاست ، اگر بزرگان و پدر و مادران دقت نکنند ، فرزندانشان طعمه ی نقشه های شیطانی شیطانان می شوند و کار بجایی می رسد که دیگر راه بازگشتی نیست ، شیطان صفتان به صورت ماهرانه و با تهیه برنامه هایی که اخلاق و فکر فرزندان ما را مسموم می گرداند می خواهند خانواده ها  و جوامع اسلامی را اندرون نابود سازند ، الان سایت هایی بسیار مخرب وجود دارد که استمرار حضور در آنها مایه ی بدبختی جوانان و نوجوانان ما می شود خصوصا اینکه فیلتر شکن های قوی هم ارائه داده اند که هر سایتی را بتوانند باز کنند . حالا اگر نوجوان پانزده شانزده ساله ی ما شکار این برنامه ها گردد و پدر و مادر هم متوجه نباشند خدایی ناکرده نتایج زیان باری را ببار خواهد آورد . 
لذا برادران و خواهران محترم ، زمینه های وجود بلاها را از بین ببریم و بدانیم که در صورت نافرمان بودن ، هیچ امنیتی را نخواهیم داشت . پروردگار می فرمایند : أَفَأَمِنَ الَّذِینَ مَكَرُوا السَّیِّئَاتِ أَن یَخْسِفَ اللَّـهُ بِهِمُ الْأَرْضَ أَوْ یَأْتِیَهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَیْثُ لَا یَشْعُرُونَ ﴿٤٥﴾النحل آیا کسانی که بدسگالی کرده‌اند ایمن‌اند از اینکه خداوند ایشان را [ناگهان‌] به زمین فرو برد، یا از جایی که اندیشه‌اش را نمی‌کنند، عذاب بر سرشان فرود آید؟
و در جایی دیگر می فرمایند : أَفَأَمِنَ أَهْلُ الْقُرَىٰ أَن یَأْتِیَهُم بَأْسُنَا بَیَاتًا وَهُمْ نَائِمُونَ ﴿٩٧ اعرافآیا اهل شهرها ایمنند از اینکه عذاب ما شبانه به سراغشان بیاید و ایشان خفته باشند؟
نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : حوادث و بلاها سفیران حضرت حق، حوادث و بلاها نتیجه گناهان، زلزله، حوادث هشدارهای پروردگار مهربان، خطبه ی جمعه ی اهل سنت، عبدالله دریایی،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 9 آبان 1394
جمعه 22 آبان 1394 02:48 ب.ظ
بسیارجالب بودجزاکم الله خیرا.بله متاسفانه هراتفاقی که میوفته ما دنبال علت وقوانین مادی وطبیعتی آن میگردیم ودلیل آن ایمان ضعیف مااست واگر میبینیم که فحشاو بی بندوباری واعمال خلاف شرع زیادشده است ولی خبری ازعذاب وتنبیه الهی نیس به آیه ی 58 و59 سوره الکهف برمیکردبیم که خداوندمیفرماییدوَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ لَوْ یُؤَاخِذُهُم بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَ بَل لَّهُم مَّوْعِدٌ لَّن یَجِدُوا مِن دُونِهِ مَوْئِلًا ﴿۵۸﴾وَتِلْكَ الْقُرَى أَهْلَكْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِكِهِم مَّوْعِدًا ﴿۵۹﴾بله اینگونه است تدبیروتنبیه خداوند
پنجشنبه 21 آبان 1394 01:46 ب.ظ
سلام،ببخشید چرا تو اسراییل یا آمریکا و...که مرکز فساده همچین اتفاقاتی نمی افته؟؟
عبدالله علیکم السلام و رحمه الله
در جواب باید عرض کنم :
اولا : در اسرائیل و آمریکا هم گاها شاهد چنین حوادثی هستیم ..
ثانیا : مرکز فساد بودن مناطق مذکوره ، دلیل بر هلاک شدن همه ی آنها در این دنیا نمی شود ، بلکه در غالب موارد ، رسیدگی به امورات انسانها به جهانی دیگر موکول می شود .
ثالثا : مواردی که به عنوان بلاها می آید ، نمونه های مختلفی دارد ، برخی عذاب ، برخی هشدار ، برخی رحمت و .. می باشد .
و نکته ای دیگر ، اگر انسان انقدر در پلیدی ها غوطه ور گردد که عملا کل پل های پشت سرش را شکسته باشد ، شاید دیگر خداوند هشداری برایش نفرستد چرا که الله می داند ، هشدار برایش کارساز نیست و لذا جلوش را باز گذاشته تا به پستی هایش ادامه داده و در نهایت بر عذابش درجهان آخرت بیفزاید .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات