اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

حقیقتا مدافع پیامبرمان صلی الله علیه و سلم باشیم 
خطبه ی جمعه
مورخه ی 1394/9/20
خطیب : عبدالله دریایی 

حقیقتا ایمان به رسالت محمد صلی الله علیه و سلم یکی از وظائف ایمانی هر مسلمانی است . حتی از پیامبران دیگر هم بر این مساله پیمان گرفته شده است . پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : (( هیچ پیامبری نبوده است مگر اینکه از او  پیمان گرفته شده است که اگر روزی زنده بودند و محمد صلی الله علیه و سلم مبعوث شد به او ایمان آورده و یاریش دهند )) .

این مساله آنقدر مهم است که در کنار ایمان به وحدانیت خداوند ، ایمان به رسالت آن حضرت صلی الله علیه و سلم هم ذکر شده است ، و حتی در آخرت هم آن حضرت سرور مخلوقات هستند ، در این زمینه پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرمایند : (( أنا سید ولد آدم یوم القیامة و اول من ینشق عنه القبر و اول شافع و اول مشفع : من سرور فرزندان آدم در روز قیامت و اولین کسی هستم که قبرش شکافته می شود و اولین شفاعت کننده و اولین کسی که شفاعتش مورد قبول واقع می شود ، هستم )) . 
حالا ما به عنوان یک مسلمان در مقابل نبی اکرم صلی الله علیه و سلم چه وظائفی را عهده دار هستیم ؟ و چگونه بایستی احترام آن حضرت را نگه داریم و اجازه ندهیم به مقام شامخ ایشان سوء ادبی شود ؟ پروردگار عالم در قرآن کریم می فرمایند : یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّـهِ وَرَسُولِهِ ۖ وَاتَّقُوا اللَّـهَ ۚ إِنَّ اللَّـهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿١اى كسانى كه ایمان آورده‌اید، در برابر خدا و پیامبرش [در هیچ كارى‌] پیشى مجویید و از خدا پروا بدارید كه خدا شنواى داناست. حجرات 1 
و درجایی دیگر می فرمایند : (( لَّا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَیْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُم بَعْضًا خطاب كردن پیامبر را در میان خود، مانند خطاب كردن بعضى از خودتان به بعضى [دیگر] قرار مدهید. ( النور )) . 
بنابراین ما حتی در صحبت کردن و ندا زدن هم بایستی مواظب باشیم کوچکترین اسائه ی ادبی به حضرت صلی الله علیه و سلم نشود و این یک دستور قرآنی است . و یاران آن حضرت صلی الله علیه و سلم به درستی این دستورات را فهم کرده بودند که ما به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم : 
زید بن دخته یکی از یاران بزرگوار آن حضرت صلی الله علیه و سلم بود . به اسارت کفار در می آیند و ابوسفیان که در آن زمان مسلمان نشده بود می خواهد او را اعدام کند ، اما قبل از اعدام به او می گوید : آیا دوست می داشتی که محمد بجای تو بود و تو در سلامتی و صحت کنار خانواده ات بودی ؟ ( حالا جواب زید را بشنویم ) زید می گوید : و الله لا احب ان محمدا صلی الله علیه و سلم الان فی مکانه الذی هو فیه تصیبه شوکة توذیه و انا جالس فی اهلی : قسم به خداوند دوست ندارم محمد صلی الله علیه و سلم الان در جایی که حضور دارد ، خاری به پایش فرو رود و من در میان خانواده ام باشم )) . سبحان الله ، این محبت واقعی به نسبت رسول الله صلی الله علیه و سلم بوده است . 
از علی بن ابیطالب رضی الله عنه در مورد محبت رسول الله صلی الله علیه و سلم می پرسند : ایشان جواب می دهد : و الله کان احب الینا من اموالنا و اولادنا و امهاتنا و الماء البارد علی الظمأ : قسم به خداوند ، ایشان نزد ما دوستی داشتنی تر از اموال و اولاد و مادرانمان و حتی  دوست داشتنی تر از آب گوارا به نسبت شخص تشنه بودند . 
 تبلور محبت نبی اکرم صلی الله علیه و سلم در میان اصحاب ، بگونه ای بوده است که حتی دشمنان اسلام هم به این قضیه شهادت داده اند : عروه بن مسعود ثقفی وقتی از صلح حدیبیه بازگشت در مورد آن حضرت صلی الله علیه و سلم اینگونه گفت : ای قوم من ، قسم به خداوند من بر پادشاهان زیادی وارد شده ام ، نزد پادشاه ایران و روم و نجاشی رفته ام ، قسم به خداوند ، هیچ پادشاهی را ندیده ام که یارانش او را به اندازه ای که یاران محمد ، محمد را گرامی می دارند ، دوست بدارند .. قسم به خداوند ، هر گاه به آنها دستوری می دهد فورا انجام می دهند ، و هر گاه وضو می گیرد ، نزدیک است بخاطر آب وضویش با یکدیگر بجنگند ، و هرگاه سخن می گویند ، صداهایشان را پایین می آورند و بخاطر تعظیم و بزرگداشت او ، به او خیره نمی شوند . 
آری ، یاران پیامبر صلی الله علیه و سلم ، پیامبر را بسیار دوست می داشتند و هیچگونه بی احترامی به او را تحمل نمی کردند ، در این زمینه نمونه ای را ذکر می کنم : 
وقتی آیه ی زیر در مورد عبدالله بن ابی بن سلول نازل شد : ((یَقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَا إِلَى الْمَدِینَةِ لَیُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ ۚ وَلِلَّـهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَـٰكِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یَعْلَمُونَ ﴿٨مى‌گویند: «اگر به مدینه برگردیم، قطعاً آنكه عزتمندتر است آن زبون‌تر را از آنجا بیرون خواهد كرد.» و[لى‌] عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است؛ لیكن این دورویان نمى‌دانند.)) قضیه این بود که عبدالله بن ابی بن سلول از منافقین بود و اینگونه ابراز داشت که هر گاه وارد مدینه شدم عزیزتر ، زبون تر را بیرون خواهد کرد ، و منظورش هم از عزیزتر خودش و نعوذ بالله از ذلیل تر ، پیامبر صلی الله علیه و سلم بود . وقتی این آیه نازل شد پیامبر صلی الله علیه و سلم کسی را دنبال پسر عبدالله بن ابی فرستاد ، پسر این شخص از مسلمانان خوب زمان پیامبر بود ، وقتی عبدالله بن عبدالله بن ابی بن سلول آمد ،حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : آیا می دانی ، پدرت چه می گوید ؟ عبدالله گفت : چه می گوید ؟ و حضرت قضیه را برای او تعریف نمود ، باشنیدن این آیه عبدالله بن عبدالله بن ابی بن سلول منقلب شد و گفت : ای رسول خدا ، قسم به خداوند او راست می گوید ، حقیقتا تو قسم به الله عزیزتر و او ذلیل تر است ، قسم به الله ، آیا خداوند و پیامبرش راضی می شوند که سر این شخص را بیاورم ؟ .حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : خیر اینکار را نکن . اما عبدالله بخاطر این بی احترامی به حضرت آرام و قرار نداشت ، با شمشیر برهنه در ورودی شهر ایستاد و انتظار پدرش را می کشید تا اینکه پدرش می خواست وارد شهر شود ، عبدالله به او گفت : قسم به خداوند اجازه ی ورود به خانه ات را نمی دهم مگر اینکه پیامبر صلی الله علیه و سلم به تو اجازه ورود بدهد ، عبدالله بن ابی داد و بیداد راه انداخته بود که : ای ال خزرج پسرم مرا از ورود به خانه ام باز می دارد ، ای آل خزرج پسرم مرا از ورود به خانه ام باز می دارد . و در روایت دیگر داریم که به پدرش می گوید : قسم به خداوند به تو اجازه ی ورود را نمی دهم مگر اینکه اعتراف کنی که تو ذلیل تر و پیامبر صلی الله علیه و سلم عزیزتر است . 
به هر حال بعد از اجازه ی پیامبر صلی الله علیه و سلم ، عبدالله به پدرش اجازه ی ورود به مدینه را داد . 
این است نمونه ی دفاع از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم . 
و اینرا هم بدانیم که آزار رساندن به پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم عواقب نافرجامی دارد چرا که خداوند تبارک و تعالی دفاع از ایشان را عهده دار شده است در قرآن کریم می خوانیم : (( وَالَّذِینَ یُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّـهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ ﴿٦١و كسانى كه پیامبر خدا را آزار مى‌رسانند، عذابى پر درد [در پیش‌] خواهند داشت.  
حتی کوچکترین تعبیر و کلمه ای که احتمال سوء ادب به نسبت پیامبر صلی الله علیه و سلم در آن وجود داشته باشد هم ممنوع شده است در قرآن کریم می خوانیم : یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَقُولُوا رَاعِنَا وَقُولُوا انظُرْنَا وَاسْمَعُوا ۗ وَلِلْكَافِرِینَ عَذَابٌ أَلِیمٌ ﴿١٠٤ای کسانی که ایمان آورده‌اید! (هنگامی که از پیغمبر تقاضای مراعات و توجّه بیشتر خود، برای حفظ و دریافت آیات قرآن می‌کنید) مگوئید: «رَاعِنَا»: (رعایتمان کن و ما را بپای! بلکه واژه‌های هم‌معنی دیگری را به کار برید تا یهودیان و مشرکان نتوانند از آن سوءاستفاده کنند و در مفهوم زشت و دشنام‌آمیز به کارش ببرند) و بگوئید: «أُنظُرْنَا» (بر ما نظر انداز، در ما نگر، رعایتمان کن. و خوب بدانچه پیغمبر بر شما فرو می‌خواند و می‌گوید) گوش فرا دهید و بشنوید و برای مشرکان (ریشخند کننده‌ای چون ایشان) عذاب دردناکی است. 
نمازگزاران محترم ، و اینگونه است که خداوند تبارک و تعالی دفاع از پیامبرش را عهده دار شده است اما باید بدانیم که این چیزی از وظیفه ی ما به نسبت دفاع از آن حضرت کم نمی کند و ما هم وظائفی داریم که در حد توان باید بدان پایبند باشیم و محبتمان به نسبت حضرت صلی الله علیه و سلم را مصداقیت ببخشیم . 
در ادامه نمونه ای از دفاع خداوند از حضرت صلی الله علیه و سلم بیان می کنم : بخاری و مسلم از انس بن مالک  رضی الله عنه  روایت می کند که گفت : مردی از بنی نجار در میان ما بود ، سوره ی البقره و آل عمران را خوانده و برای نوشتن در خدمت رسول الله صلی الله علیه و سلم بود ، تا اینکه به سوی اهل کتاب فرار کرد ، ( راوی )می گوید : اهل کتاب او را گرامی داشتند و گفتند : این کسی است که کاتب محمد بوده است و او را والا پنداشتند ، مدتی نگذشت که خداوند گردنش را شکاند ، گودالی را حفر کرده و او را در خاک مدفون ساختند ، اما زمین او را بیرون انداخت ، برای بار دوم او را در خاک دفن کردند اما بازهم زمین او را به بیرون پرت کرد ، و برای بار سوم هم او را در خاک قرار دادند اما بازهم زمین او را تحویل نگرفت ، بنابراین همان جا او را رها ساختند . در روایت بخاری آمده است : این شخص می گفت : محمد جز آن چیزی که من برایش می نوشتم نمی دانست ، پس خداوند او را میراند و او را دفن کردند ، اما زمین او را بیرون انداخت ، گفتند : این کار محمد و یارانش است بخاطر اینکه از نزدشان فرار کرده ، آنها قبر را نبش نموده و او را بیرون انداخته اند ، لذا قبر عمیقتری را برایش حفر می کنند اما مجددا که می آیند می بینند که از قبر بیرون انداخته شده است ، بازهم می گویند این کار محمد و یارانش است بخاطر اینکه از نزدشان فرار کرده ، آنها قبر را نبش کرده و بیرونش انداخته اند  مجددا تا جایی که می توانند  گودالی بسیار عمیق حفر نموده و او را دفن می کنند ، اما بازهم او را می یابند در حالی که زمین او را بیرون انداخته است بنابراین پی می برند که این کار آدمی نیست .
آری خداوند تبارک و تعالی از پیامبرش دفاع می کند اما ما امت میلیاردی چکار می کنیم ؟ آیا واقعا از پیامبرمان دفاع می نماییم ؟ یا اینکه تنها به ارسال چند پیام اکتفا می نماییم ؟ وقتی پیامبرمان را مسخره کردند و کاریکاتور آن حضرت را کشیدند ما چکار کردیم ؟ این مساله تبلیغی یا سیاسی نیست ، مساله ی ایمان و عقیده و توحید است ، از خود بپرسیم آیا در روز قیامت ذمه مان بری خواهد بود ؟ آیا جلو رسول الله صلی الله علیه و سلم در روزقیامت می توانیم سرمان را بالا بگیریم ؟ آیا واقعا آنچه که از دستمان بر می آمد انجام دادیم ؟ آیا در جهت شناساندن سیرت ان حضرت به فرزندان و دیگر مردم گامی برداشتیم ؟ آیا قلم و قدمان در جهت نصرت دین پیامبر صلی الله علیه وسلم بود ؟ همه ی اینها سوالاتی است که باید از خود بپرسیم و برایش جواب مهیا کنیم . و بخاطر دفاع از پیامبر صلی الله علیه و سلم اولا محبت واقعی ان حضرت را در دلمان زنده کنیم و عملا و نه شعارا مدافع آن حضرت باشیم و اعلام بداریم که پیامبر ما صلی الله علیه و سلم از این سربریدن هایی که تحت پرچم محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم صورت می گیرد بری است و چهره ای زیبا از آن حضرت در جهان به نمایش بگذاریم . و در اخر سخنان سعد بن ربیع که در آخرین لحظات عمرش به قومش سفارش می کند را یاد آور می شوم : ایشان می گویند : به قومم خبر دهید ، اگر زیانی به پیامبر صلی الله علیه و سلم برسد در حالی که یک نفر از شما زنده است ، در شما هیچ خیری نخواهد بود . )) 
نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : حقیقتا مدافع پیامبرمان صلی الله علیه و سلم باشیم، مدافع پیامبر باشیم، دفاع از پیامبر صلی الله علیه وسلم، خطبه ی جمعه اهل سنت، عبدالله دریایی، محبت پیامبر صلی الله علیه و سلم،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 آذر 1394
دوشنبه 7 دی 1394 08:45 ب.ظ
احسنت بسیارجالب
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات