اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟


حرام خواری ، دودمان انسان را بر باد می دهد 
خطبه ی جمعه 
مورخه 1394/12/21
خطیب : عبدالله دریایی 
یکی از رموز سعادت و خوشبختی ما ، عدم ارتکاب حرام خداوندی است و ما به عنوان یک مسلمان باید ، معتقد باشیم که هر آنچه ، خداوند متعال آنها را حرام نموده است ، زیان و ضرر ما در آن بوده است . از یک نفر اعرابی پرسیدند : چرا مسلمان شده ای ؟ گفت : هیچ قول یا فعلی را نیافتم که عقل آن را زیبا پنداشته و فطرت آن را نیکو بداند ، مگر اینکه دین اسلام بدان دستور داده و بر انجامش تشویق نموده است ، و هیچ قول یا فعلی را ندیدم که عقل آن را زشت پنداشته و مخالف فطرت سالم بوده باشد ، مگر اینکه خداوند متعال آن را حرام کرده و از ارتکابش باز داشته است . این مشاهدات باعث اسلام من شد . 

لازم است نکاتی را در مورد حلال و حرام خدمت نمازگزاران محترم عرض کنم : 
اولا : حلال و حرام کردن ، حق خداوند متعال است و کسی حق ندارد از نزد خود امری را حلال یا حرام اعلام نماید . 
عدی بن حاتم در حالی که مسیحی بود بر پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم وارد شد ، در حالی که این آیه را شنیده بود که خداوند متعال می فرمایند : علماء و راهبان خود را (از نادانی) به مقام ربوبیت شناخته و خدا را نشناختند و نیز مسیح پسر مریم را (که متولد از مادر معین و حادث و مخلوق خداست) به الوهیت گرفتند در صورتی که مأمور نبودند جز آنکه خدای یکتایی را پرستش کنند که جز او خدایی نیست، که منزه و برتر از آن است که با او شریک قرار می‌دهند. ( سوره ی توبه 31) )) عرض کرد : ای رسول خدا ، ما علما و راهبانمان را به عنوان خدا قرار نداده ایم و برایشان سجده نمی نماییم ، قضیه ی این آیه چیست ؟ رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم فرمودند : آیا آنها حرام های خداوندی را حلال نکرده و حلال ها را حرام ننموده اند و شما در این زمینه از آنها اطاعت کردید ؟ گفت : آری ، پس فرمود : این یعنی عبادت کردنشان . 
لذا ما بایستی دقت کنیم که بدون اطمینان از حکم خداوندی آن را بیان نکنیم ، متاسفانه در قرن حاضر که تکنولوژی جدید به اوج خود رسیده ، این مساله رعایت نمی شود ، ما هر گز حق نداریم وقتی با پیام های وات سابی روبرو شدیم که امری را حلال یا حرام کرده است ، فورا آن را ارسال نماییم ، این پیام ها نه نویسنده ی آن مشخص است ، و نه منابع و مراجع آن ، حتی اگر منبعی هم برایش ذکر کرده باشند که از منابع معتبر باشد ، بازهم از کجا معلوم که واقعا در آن منبع موجود باشد ؟! 
نکته ای دیگر اینکه دشمنان از این ترفند برای ضربه زدن گاها استفاده می کنند ، و از این طریق می خواهند چهره ی اسلام بد جلوه دهند و پیام های دروغ را انتشار می دهند . مثالی می زنم : پیام می فرستند که اگر  صد بار بر پیامبر صلی الله علیه و سلم درود بفرستی فلان امر خیری به تو خواهد رسید و اگر اینکار را انجام ندهی ، با شری روبرو خواهی گشت ، ) درست است که صلوات فرستادن بر پیامبر صلی الله علیه و سلم امری ممدوح و مشروع می باشد ، اما این وعده ها از کجا آمده است ، کی گفته است که اگر فرستادی تا دو روز دیگر فلان امر خیری به تو خواهد رسید ؟ ! در حالی که هیچ اصلی در کتاب و سنت ندارد . یا اینکه تو را قسم می دهند که فلان ذکر را بخوانی و ابراز می دارند که اگر نخواندی قسم گیر می شوی ، آخر چه کسی چنین گفته است و استنادش چه می باشد ؟! مسلما اینگونه پیام ها هیچ مستند شرعی نداشته و ارسالش باعث خواهد شد ما خدایی ناکرده بر خداوند و پیامبر خدا دروغ بسته باشیم چرا که تنها مرجع صالح برای بیان چنین وعده هایی شرع است که ما در شریعت محمدی هرگز چنین چیزهایی را نداریم .
ثانیا : آنچه که به حرام منجر می شود ، حرام است . خداوند متعال می فرمایند :  به زنا نزدیک نشوید ، و نمی فرماید : زنا انجام ندهید . حکمت از بیان شرع این می باشد که نه تنها زنا حرام است ، بلکه تمام مقدمات آن نیز که منجر به این فاحشه می گرددف نیز حرام می باشد  ، مانند خلوت کردن با نامحرم، به تصاویر برهنه و نامشروع نگاه کردن ، لمس کردن ، سریال های مبتذل و خانمان برانداز کانال های جم ، فارسی وان و .. که حساب شده بنیان خانواده را نشانه رفته است ، دیدن  و .. 
ثالثا : حرام کاملا مشخص و حلال و هم مشخص است ، اما اموراتی بین این دو وجود دارد که جزء مشتبهات است ، که برای حفظ دین باید از آنها نیز پرهیز شود ، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : حلال آشکار است ، حرام هم آشکار است ، و بین ایندو امور مشتبه قرار دارد ، هر کس از شبهات بپرهیزد ، یقینا دین و آبرویش را حفظ کرده است و آنکس که در شبهات واقع شود ، یقینا در حرام قرار می گیرد . 
رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم در این زمینه مثال زیبایی می زنند ، فرض کنید که منطقه ی قرق شده است ، و آن را برای گوسفندان پادشاه حفاظت کرده اند ،  اگر چوپانی گوسفندانش را در اطراف این منطقه بچراند ، احتمال دارد که گوسفندی وارد آن منطقه گردد ، و لذا باید از نزدیک شدن به آن دوری گزیند . دوری گزیدن از شبهات نیز اینچنین است . 
چهارم اینکه : هر چیز حرام ، فروش و هدیه دادنش نیز حرام است ، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : هر گاه خداوند چیزی را حرام کرد ، قیمتش نیز حرام است . لذا فروش شراب ، گوشت خوک و .. قطعا از محرمات محسوب می گردد . 
مردی نزد پیامبر صلی الله علیه و سلم آمد و گفت : شرابی در خانه دارم و خداوند نوشیدن آن را حرام کرده است ، آِیا به یهودیان هدیه بدهم ؟ رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند : ان الذی حرمها ، حرم اهدائها : کسی که آن را حرام کرده است ، هدیه دادنش نیز حرام نموده است . 
آثار حرام خوری 
حرام خوری آثار سوء ی دارد ، از جمله : 
باعث عدم قبولی عبادت می شود و در احادیث نبوی صلی الله علیه و سلم اشاره شده است که هر گاه لقمه ی حرام در شکم شخصی قرار گرفت ، اعمال چهل شبانه روزش مقبول نمی گردد . 
یکی دیگر از آثار حرام خوری این است که مانع اجابت دعا می گردد ، ابن ابی الوقاص گفت : ای رسول خدا ، دعا کن که مستجاب الدعوة باشم ، رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند : ای سعد ، غذایت را پاک قرار بده ، دعایت مستجاب می شود . 
و جسمی که با حرام تغذیه شده است ، سزاوار آتش جهنم می شود ، در حدیث داریم : کل لحم نبت من حرام فالنار اولی به (( هر گوشتی که با حرام رشد نموده باشد ، آتش جهنم بدان سزاوارتر است )) . 
نقل شده است که روزی جنید بغدادی به خانه آمد ، مشاهده کرد که کنیز همسایه ، بچه اش را شیر می دهد ، فورا فرزندش را از آن کنیز جدا کرد ، و در دهانش انگشت گذاشته تا تمام شیرهایی را که نوشیده ، بالا بیاورد ، از او علت را پرسیدند ، گفت : همسایه ام رباخوار و حرام خوار است ، و کنیز ، نزدش کار می کند ، پس او نیز حرام خوری می کند ، و این کنیز بچه ام را شیر می دهد ، و شیر حرام را به بچه ام می دهد ، و رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود ه اند : هر گوشتی که با لقمه ی حرام رشد که به آتش سزاوارتر است .
در پایان نمونه هایی که از جانب خداوند حرام شده است را به صورت گذرا ذکر می کنم : 
یکی از نوشیدنیهایی که حرام است ، شراب می باشد ، همه ی کادر شراب مورد لعنت خداوند قرار گرفته اند ، در حدیثی پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم می فرمایند : خداوند شراب ، و شرابخوار و ساقی  و خریدار و حمل کننده و حمل شده به سوی او و خورنده ی قیمت شراب را مورد لعنت قرار داده است . 
لازم به ذکر است حشیش ، هروئین ، کوکائین و ... نیز چنین حکمی دارند و ما باید از آنها برحذر باشیم . 
در باب معاملات ، یکی از محرمات ، خرید و فروش به هنگام اذان جمعه است ، در قرآن کریم می خوانیم : (( ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود.)) الجمعه 9 ، لذا با اذان روز جمعه هر نوع  فعالیت اقتصادی ،  حرام شده و تا پایان نماز جمعه این حرمت ادامه دارد و هر پولی که در این زمان حاصل شود ، حرام خواهد بود . نکته ای که لازم است در این زمینه بدان اشاره شود این است که متاسفانه برخی برای امرار معاش در روز جمعه تورهایشان را برداشته و روانه ی دریا می شوند ، در حالیکه تا شب امکان بازگشتشان وجود ندارد ، که ما باید توجه داشته باشیم مرتکب چنین امر حرامی نگردیم که خدایی ناکرده لقمه ای حرام وارد بدن ما فرزندانمان نگردد ، چرا که لقمه ی حرام حتی از نطفه ی حرام هم خطرناکتر است و دودمان انسان را بر باد می دهد . 
راه پیشگیری از وقوع در حرام 
یکی از مسائلی که مانع از وقوع در حرام می گردد ، توجه به مراقبت الله است ، و اینکه در نظر داشته باشیم ، خداوند در هر حال ناظر اعمال ماست ، روزی عمر بن خطاب رضی الله عنه چوپانی را دید ، به او گفت : ای غلام ، یکی از گوسفندانت را خریدارم ، غلام گفت : آنها از آن من نیست ، متعلق به سیدم می باشد و من وکیل اویم ، عمر می خواست غلام را آزمایش کند ، گفت : ای غلام یکی را بفروش و قیمتش را بردار ، و به آقایت بگو که گرگ آنها را خورد ، غلام ابراز داشت : فاین الله ( پس در این صورت خداوند کجاست ؟ ) ، در این هنگام عمر از ترس خداوند ، شروع به لرزیدن کرد و برده را آزاد نمود ، و به او گفت : این کلماتی است که خداوند به وسیله ی آنها در این دنیا آزادت کرد و امیدوارم که در آخرت هم مایه رهاییت از آتش جهنم گردد . 
نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : لقمه ی حرام، دودمان انسان را بر باد می دهد، حرام خواری، حرام، حلال و حرام، خطبه ی جمعه، عبدالله دریایی،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 21 فروردین 1395
یکشنبه 22 فروردین 1395 10:01 ق.ظ
احسنت ان شاالله همیشه مستدام باشیدو مابتوانیم ازمطالب مفید شمافیض ببریم.
عبدالله زنده باشید ، برادر گرامی وحید آقا ..
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic