اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

همگام شدن با کائنات با تمسک به عبودیت الله
خطبه ی جمعه 
مورخه ی 1395/3/14
خطیب : عبدالله دریایی
هدف از خلقت ما انسانها ، عبودیت پروردگار است ، خداوند متعال می فرمایند : وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ ﴿٥٦من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند).
و همه ی کائنات و مخلوقات در این زمینه گام بر می دارند و فرمانبر حضرت حقند : رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : (( إنه لیس من شی ء بین السماء و الارض الا یعلم أنی رسول الله إلا عاصی الجن و الانس : در حقیقت هر چیزی که بین آسمان و زمین وجود دارد اقرار دارد که من فرستاده ی الله هستم غیر از انسانها و جنیان نافرمان )) .
و در قرآن کریم می خوانیم : تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَن فِیهِنَّ ۚ وَإِن مِّن شَیْءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَـٰكِن لَّا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ ۗ إِنَّهُ كَانَ حَلِیمًا غَفُورًا ﴿٤٤آسمانهای هفتگانه و زمین و کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او می‌گویند؛ و هر موجودی، تسبیح و حمد او می‌گوید؛ ولی شما تسبیح آنها را نمی‌فهمید؛ او بردبار و آمرزنده است.

بنابراین همه ی مخلوقات فرمانبر دستورات پروردگارند به عنوان مثال : 
دریا : در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و سلم می خوانیم : هیچ روزی نیست مگر اینکه دریا از پروردگارش اجازه می خواهد که فرزند آدم را غرق کند .. اما پروردگار سبحان می فرمایند : بنده ام را رها کنید. 
کوه : خداوند متعال می فرمایند : لَوْ أَنزَلْنَا هَـٰذَا الْقُرْآنَ عَلَىٰ جَبَلٍ لَّرَأَیْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْیَةِ اللَّـهِ ۚ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَفَكَّرُونَ ﴿٢١اگر این قرآن را بر کوهی نازل می‌کردیم، می‌دیدی که در برابر آن خاشع می‌شود و از خوف خدا می‌شکافد! اینها مثالهایی است که برای مردم می‌زنیم، شاید در آن بیندیشید!
باد : 
در مورد تسخیر باد برای سلیمان علی نبینا و علیه الصلاه و السلام خداوند متعال می فرمایند : پس ما باد را مسخّر او ساختیم تا به فرمانش بنرمی حرکت کند و به هر جا او می‌خواهد برود!سوره ص 36 .
و در حدیثی جابر رضی الله عنه می فرمایند : رسول الله صلی الله علیه و سلم از سفری بر می گشت ، وقتی به نزدیکی مدینه رسید ، بادی شدید وزیدن گرفت و شدتش به حدی بود که سواره را از روی وسیله ی سواریش سرنگون سازد ، رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند : این باد بخاطر مرگ منافق بر انگیخته شده است )) آن حضرت وارد مدینه شد ، یکی از بزرگان منافقین مرده بود.
آسمانها و زمین : 
آسمانها و زمین به شرک راضی نمی شوند : پروردگار عالم می فرمایند : تَكَادُ السَّمَاوَاتُ یَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنشَقُّ الْأَرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَدًّا ﴿٩٠ أَن دَعَوْا لِلرَّحْمَـٰنِ وَلَدًا ﴿٩١نزدیک است به خاطر این سخن آسمانها از هم متلاشی گردد، و زمین شکافته شود، و کوه‌ها بشدّت فرو ریزد...از این رو که برای خداوند رحمان فرزندی قائل شدند!
بنابراین همه کائنات و مخلوقات در راستای اجرای فرامین الهی گام بر می دارند و واقعا شرط انصاف نیست که بنی آدم فرمان نبرد . و نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم به خوبی این موضوع را درک کرده و عابد ترین مردم بوده اند . زیباست به گوشه ای از زندگی عبادی رسول الله صلی الله علیه و سلم نظری بیفکنیم . در اشرف ترین حالات که حادثه ی اسرا و معراج و به ملاقات پروردگار رفتن باشد از آن حضرت با لفظ (( عبد:  بنده)) یاد شده است ، آنجا که خداوند متعال می فرمایند: سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ﴿١ پاک و منزّه است خدایی که بنده‌اش را در یک شب، از مسجد الحرام به مسجد الاقصی -که گرداگردش را پربرکت ساخته‌ایم- برد، تا برخی از آیات خود را به او نشان دهیم؛ چرا که او شنوا و بیناست.
پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم به هنگام ناراحتی به بلال می فرمود: ارحنا بها یا بلال : ای بلال به وسیله ی اعلان نماز کردن به ما آرامش ده ، به هنگام مصائب و سختیها می فرمود : ارحنا بها یا بلال ، به هنگام فجائع می فرماید : ارحنا بها یا بلال ، پسران و دوستانش فوت می شدند ، یاران و اصحابش شهید می گشتند ، سربازانش کشته می شدند ، لشکریانش شکست می خورد ، .. در همه ی موارد می فرمود : ارحنا بها یا بلال . همیشه می فرمود : نور چشم من در نماز قرار داده شده است . 
عبدالله بن شخیر رضی الله عنه می فرماید : بر رسول الله صلی الله علیه و سلم وارد شدم در حالی که نماز می خواند و از سینه اش بخاطر گریه صدایی مانند صدای دیگ در حال جوش شنیده می شد.
بلال رضی الله عنه می فرماید : قبل از نماز صبح بر رسول الله صلی الله علیه و سلم عبور کردم ، شنیدم که گریه می کند ، گفتم : ای رسول خدا چه شده است ؟ فرمودند : امشب آیاتی بر من نازل شده است ، وای بر کسی که آنها را خوانده و در آن تدبر ننماید ، گفتم ای رسول خدا ، کدام آیات؟ پس شروع به خواندن کرد در حالی که گریه می کرد : إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَابِ ﴿١٩٠الَّذِینَ یَذْكُرُونَ اللَّـهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَكَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَـٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ﴿١٩١مسلماً در آفرینش آسمانها و زمین، و آمد و رفت شب و روز، نشانه‌های (روشنی) برای خردمندان است.همانها که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آنگاه که بر پهلو خوابیده‌اند، یاد می‌کنند؛ و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند؛ (و می‌گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده‌ای! منزهی تو! ما را از عذاب آتش، نگاه دار!
ابودرداء رضی الله عنه می فرمایند : ما در شدت گرما بودیم ، بگونه ای هوا گرم که قسم به خدایی که خدایی جز او نیست بخاطر شدت حرارت دستانمان را بر روی سرمان قرار داده بودیم ، و تنها رسول الله و ابن رواحه در بین ما روزه بود . 
آری نمازگزاران محترم ، در آستانه ی ماه مبارک رمضان هستیم ، و روزه ی رمضان یک توفیق الهی است ، با کوچکترین بهانه روزه خواری نکنیم ، درست است بیمار و مسافر حق روزه نگرفتن را دارد اما چه بیماری ؟! نه اینکه با کوچکترین سردرد و کسالت ترک روزه کنیم و این توفیق را از دست بدهیم ، اگر پزشک موثق تشخیص داد که روزه باعث ضرری برای شخص خواهد بود در آن صورت ما این مجوز را داریم ، و نکته ای دیگر اینکه حتی شخصی که بنا به عذرهایی مجوز روزه نگرفتن را دارد بازهم باید حرمت رمضان را نگه دارد ، و در ملا عام اقدام به خوردن و آشامیدن ننماید ، متاسفانه شاید برخی تصور می کنند که حالا که می توانند روزه نگیرند پس می توانند در ملا عام مثلا سیگار دود کنند و یا در حضور همه مردم اقدام به خوردن و نوشیدن بنمایند این به هیچ وجه درست نیست و با حرمت رمضان منافات دارد و بی احترامی به ماه مبارک رمضان است .
یکی دیگر از عبادت هایی که در این ماه تجلی خاصی می یابد قرائت قرآن است ، . رمضان ماه نزول قرآن است رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : قرآن بخوانید ، همانا در روز قیامت ، قرآن یارانش را شفاعت خواهد کرد. 
پدران ، مادران برای آموزش فرزندانتان هزینه کنید و بدانید که این هزینه برای شما صدقه جاریه خواهد بود .
نمازگزاران محترم ، همه با هر مکنت مالی به صدقه جاریه نیازمندیم ، لازم نیست که مسجد و مدرسه بسازیم اگر نمی توانیم ، حتی اگر یک لامپ مسجد را هم تعویض کنیم بازهم برای ما صدقه جاریه خواهد بود ، اگر یک سوره را خود به فرزندانمان یاد دهیم و یا هزینه کرده که به او یاد بدهند تا زمانی که فرزندنمان آن سوره و آیه را می خواند پاداشش در پرونده ی اعمال ما نیز ثبت می گردد ، و اگر فرزند ما هم به کسی دیگر یاد دهد پاداشی که از خواندن او حاصل می شود نصیب ما هم خواهد شد ، و اینگونه است که خوبیها و پاداش ما جاودان می گردد . 
در روز قیامت شخصی را می آورند وقتی به کارنامه ی اعمال خود می نگرد تعجب می کند ، پاداش کارهایی در آن است که به صورت مستقیم هر گز انجام نداده است ، بعد از اینکه می پرسد متوجه می شود که این همان خوبیهایی است که او باعثش شده است و چه خیری بالاتر از این . 
در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم پیرزنی اطراف مسجد را جارو می کرد و تنها مکنتش برای خیر این بود ، روزی رسول الله صلی الله علیه و سلم او را ندید در موردش پرسید گفتند : وفات یافته است فرمود چرا به من خبر ندادید که بر او نماز بخوانم قبرش را به من نشان دهید و بر روی قبرش نماز خواند . 
در ساخت مسجد ، رسول الله صلی الله علیه و سلم هم شخصا مشارکت می فرمود . 
نمازگزاران محترم ، یکی از زمینه های بسیار مهم صدقه ی جاریه فرزندان ما هستند ، به آنها هدیه های قرآنی دهیم ، به خواندن و حفظ و تدبر در قرآن آنها را تشویق کنیم ، بزرگی می گوید : اجازه ندهید کسی به فرزندانتان سوره ی فاتحه را یاد دهد بلکه خودتان در این زمینه پیشقدم باشید ، چرا که هر بار که سوره ی حمد را در نماز می خواند پاداشش برای شما هم خواهد بود حالا حساب کنید چقدر حسنه نصیب شما خواهد گشت . 

نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : عبادت، عبودیت الله، همگام شدن با کائنات در تمسک به عبودیت خداوند، خطبه ی جمعه ی اهل سنت، کنارسیاه، عبدالله دریایی،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 17 خرداد 1395
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic