اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

 
مسوولیت والدین در راستای تربیت فرزندان در شرائط جامعه ی امروز
خطبه ی جمعه 
مورخه : هفدهم دیماه سال یکهزار و سیصد و نود و پنج
خطیب : عبدالله دریایی 
در حقیقت ، تربیت بر اساس آموزه های دین ، یکی از پیش نیازهای سلامت و سعادت جامعه و افراد آن است . و این مسوولیت همگان است ، ضمن اینکه تاثیر والدین در این مهم به نسبت فرزندان مشهودتر و ملموس تر است ، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : کل مولود یولد علی الفطرة ، فابواه یهودانه أو ینصرانه أو یمجسانه هر کودکی بر اساس فطرت ( سالم و صحیح ) متولد می شود ، پس پدر و مادرش او را یهودی یا نصرانی یا مجوسی می گردانند . 

اما دلائل ضرورت توجه به تربیت : 
1- توجه به تربیت فرزندان ، علاوه بر اینکه باعث سعادت فرزندان می گردد ، باعث انتفاع پدر و مادر نیز می شود ، در قرآن کریم در قالب دعا اینگونه می خوانیم : وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا ﴿٧٤﴾ الفرقان و كسانى‌اند كه مى‌گویند: «پروردگارا، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده كه مایه روشنى چشمان [ما] باشد، و ما را پیشواى پرهیزگاران گردان.»
و در صورتی فرزند مایه ی روشنی چشم می شود که درست تربیت شده باشد . 
همچنین رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : هر گاه فرزند آدم وفات یافت ، پرونده ی اعمالش بسته می شود مگر از سه چیز :..... ( که یک موردش ذکر می فرماید : ) فرزند صالحی که برایش دعا کند . 
و این در واقع فایده اخروی تربیت صحیح فرزندان است . 
یا در حدیثی دیگر می فرمایند : 
هر گاه شخص وارد بهشت شد در مورد والدین ، همسر و فرزندانش سوال می پرسد ، به او گفته می شود : آنها اعمالشان مثل تو نبوده است ، پس می گوید : پروردگارا من بجای خودم و آنها کارهای نیک انجام داده ام ، پس الله متعال دستور می فرمایند که افراد مذکوره به او ملحق شوند تا باعث خوشحالی او در بهشت گردد . 
2- یکی دیگر از ضروریات توجه به تربیت فرزندان این است که جلو بدبختی امت گرفته شود . هر گاه فرزندان خانواده ها درست تربیت نشوند مسلما باعث نگون بختی کل جامعه خواهد شد ، و چه بدبختی بالاتر از این که در جامعه نسلی بوجود آید که تمام تلاشش در راستای برآورده ساختن اغراض جنسی و هواهای نفسانی باشد . 
خصوصا در این زمانه که امواج های ماهواره ای تمام تلاششان بر این است که از طریق اشتغال جوانان و نوجوانان به مسائل جنسی آنها را زمین گیر کرده و تربیت اسلامی را تحت الشعاع قرار دهند . می خواهند زنا و فحشا را در جامعه رواج دهند و پدر و مادرها بایستی مواظب فرزندان خود باشند که در این دام گرفتار نیایند . چرا که فحشا و زنا نسل ها را نابود خواهد ساخت شاعر می گوید : 
إن الزنا دَین إذا استقرضتَه      کان الوفا من اهل بیتک فاعلم 
زنا بدهی است که اگر بدان بدهکار شدی ، پرداختش از خانواده ات خواهد بود پس این را بدان 
وظائف والدین در راستای تربیت 
1- باید رفتار و اعمال والدین در درجه ی نخست درست باشد و پدر و مادر خود عملا بر اساس معاییر شرع و اخلاق و نیکی ها گام بردارند و در واقع الگوی عملی برای فرزندانشان باشند . چگونه می تواند حرف پدر در ارتباط با دستور دادن به نماز خواندن در فرزند تاثیر بگذارد در حالی که خود پدر نماز نخواند ، فرزند رفتار پدر را قبل از گفتارش مورد کنکاش قرار داده و می گوید اگر نماز خواندن امر مطلوبی بود اول خود پدرم اینکار را انجام می داد ، چگونه پدری که خود سیگاری است می تواند فرزندش را از سیگار کشیدن بر حذر دارد مطمئنا این گفتار پدر هیچ تاثیری بر فرزند نخواهد داشت ، شاعر زیبا می فرماید : 
اذا کان رب البیت بالدف ضاربا
فشیمة اهل البیت کلهم الرقص 
هر گاه رئیس و مسوول خانه دف بزند ، رفتار همه ی اهل خانه رقصیدن خواهد بود . 
2- انتخاب همسر مناسب 
انتخاب همسر مناسب یکی از راهکارهای نهادینه ساختن تربیت اسلامی در جامعه است ، چرا که مادر در تربیت فرزند نقش بی بدیلی را بازی می کند و لذا بایستی مادری مناسب این امر انتخاب گردد ، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : ...در انتخاب همسر ، زن دیندار را ترجیح بده . و در جایی دیگر می فرمایند : بر حذر باشید از سبزه های روی زباله ، عرض کردند : سبزه های روی زباله چیست ای رسول خدا ؟ فرمودند : زن زیبا رویی که در خانواده ی بد رشد کرده باشد . 
و در جایی دیگر می فرمایند : بهترین متاع دنیا ، زن نیکو ست . 
3- عادل بودن با فرزندان
یکی از مسائلی که تاثیر شگرفی بر ارتباط ما با فرزندان دارد ، عادلانه برخورد کردن با آنهاست ، ما حق نداریم که بین فرزندانمان تبعیض قائل شویم و بین مثلا فرزندان دختر و پسر فرق بگذاریم . این مساله آنقدر مهم است که عدم رعایتش چه بسی منجر به خسارات جبران ناپذیری در روحیه و رفتار فرزندان خواهد شد . در داستان حضرت یوسف علی نبینا و علیه الصلاه و السلام می خوانیم که وقتی برادران یوسف احساس کردند که پدرشان حضرت یوسف را بیشتر دوست می دارد نگران شدند ، در قرآن می خوانیم : إِذْ قَالُوا لَیُوسُفُ وَأَخُوهُ أَحَبُّ إِلَىٰ أَبِینَا مِنَّا وَنَحْنُ عُصْبَةٌ إِنَّ أَبَانَا لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ ﴿٨ سوره ی یوسف هنگامى كه [برادران او] گفتند: «یوسف و برادرش نزد پدرمان از ما -كه جمعى نیرومند هستیم- دوست‌داشتنى‌ترند. قطعاً پدر ما در گمراهى آشكارى است.» 
و کار به جایی کشیده شد که تصمیم به قتل یوسف گرفتند : اقْتُلُوا یُوسُفَ أَوِ اطْرَحُوهُ أَرْضًا یَخْلُ لَكُمْ وَجْهُ أَبِیكُمْ وَتَكُونُوا مِن بَعْدِهِ قَوْمًا صَالِحِینَ ﴿٩﴾ سوره ی یوسف [یكى گفت:] «یوسف را بكُشید یا او را به سرزمینى بیندازید، تا توجّه پدرتان معطوف شما گردد، و پس از او مردمى شایسته باشید.»
شخصی خدمت رسول الله صلی الله علیه و سلم عرض کرد : ای رسول الله ، می خواهم به این پسر بچه ام هدیه ای دهم و دوست دارم که شما بر این مساله گواه باشید ، پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند : آیا آنچه را که می خواهی به نعمان دهی ، به همه ی فرزندانت می دهی ؟ گفت : خیر ، حضرت صلی الله علیه و سلم فرمودند : در این صورت مرا بر ظلم گواه مگیر .
4- اشراف بر تربیت فرزندان
پدر و مادر بایستی روابط فرزندان خود را تحت اشراف قرار دهند و بی خیال این مساله نباشند . این نکته در سنینی که فرزند نیازمند راهنمایی است بسیار مهم می نماید ، چرا که در حال حاضر که تبلیغاتی رسانه ای ماهواره ای بسیار فراگیر شده است نیاز است که ما روابط سالم و ناسالم را برای فرزندان خود تعریف کنیم که خدایی ناکرده فرزندانمان در دام های هوس هوسبزان نیفتند . 
تعریف می کنند دختری در سطح فوق دیپلم در دانشکده ای در خارج درس می خواند و تنها بود ، و کسی را نداشت که برخی از کارهایش را انجام دهد در این بین پسری هوسران وارد می شود و با ادعای خیرخواهی رابطه ی با دختر را آغاز می کند و در نهایت با یکدیگر دوست می شوند و منجر به انجام افعال نامشروع می گردد ، روزی دختر از پسر درخواست می کند که حالا به این اندازه ارتباطمان نزدیک شده است ، بایستی با یکدیگر ازدواج کنیم ، اما جوابی می شنود که باعث می گردد ابرهای ناامیدی و افسوس بر بالای سرش هویدا گردد ، آری پسر می گوید : این چه حرفی است من ده نفر دیگر مانند تو را دارم و با آنها دوست هستم هر گز با چنین دختری ازدواج نمی کنم . 
پس دخترهایمان را آگاهی دهیم و مواظب آنها باشیم . و الگوهای مناسب را برایشان معرفی نماییم . بد نیست وقتی این داستان عصر حاضر را شنیدیم مقایسه ای داشته باشیم از نحوه ی ارتباط دختران و پسران در قرون خیر گذشته . و نمونه ای را از آن دوران ذکر کنیم : ام خلاد ، زنی که پسرش در میدان جهاد شهید شده بود ، روی به میدان جنگ می گذارد و در جستجوی فرزندش بر می آید ، از تعدادی در مورد فرزندش می پرسد به او می گویند : نقابت را بردار تا تو را شناخته و بدانیم چه کسی فرزند توست ، ( اکشفی عن وجهک حتی نعرف من أنت ) اما این زن می گوید : لان ارزأ فی ابنی أحب الی من أن ارزأ فی حیایی : اگر در مورد فرزندم مصیبت زده شوم برای بسی دوست داشتنی تر است از اینکه در مورد شرم و حیایم دچار بلا گردم . 
متاسفانه یکی از معضلاتی که در قرن حاضر وجود دارد پدیده ی دوست دختری و دوست پسری است ، بایستی عرض کرد که هر گونه ارتباط عاشقانه با نامحرم حرام است و منجر به عواقب ناگواری برای جامعه و فرد و خانواده می گردد . پدیده ی دوست دختری و دوست پسری هم چیزی جز ارتباط عاشقانه دو نامحرم نیست و خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند : وَمَن لَّمْ یَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن یَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مَّا مَلَكَتْ أَیْمَانُكُم مِّن فَتَیَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ۚ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِإِیمَانِكُم ۚبَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ ۚ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَیْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ ۚ ...سوره ی النسا آیه ی 25 و هر كس از شما، از نظر مالى نمى‌تواند زنان [آزاد] پاكدامن با ایمان را به همسرى [خود] درآورد، پس با دختران جوانسال با ایمان شما كه مالك آنان هستید [ازدواج كند]؛ و خدا به ایمان شما داناتر است. [همه‌] از یكدیگرید. پس آنان را با اجازه خانواده‌شان به همسرى [خود] درآورید و مَهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنكه‌] پاكدامن باشند نه زناكار، و دوست‌گیران پنهانى نباشند. ... 
لذا در این آیه دوست گیری پنهانی ( از جنس مخالف ) جزء امور نامطلوب و نامرغوب شرعی معرفی شده است که شایسته است یک مسلمان از آن دوری گزیند . 

نوع مطلب : خطبه ها، 
برچسب ها : مسوولیت والدین در راستای تربیت فرزندان در شرائط جامعه ی امروز، مسوولیت پدر و مادر، تربیت، حکم دوست دختری و دوست پسری، خطبه ی جمعه اهل سنت، عبدالله دریایی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 26 دی 1395
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic