اسلام دینی زیبا و زندگی بخش
اسلام دینی جهانی ، پیامبر رحمتی برای جهانیان ... لطفا با تنگ نظری و ناآگاهی ، دایره اش را محدود نكنیم..
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هلـــه نومیـــد نباشی کـــه تـــو را یـــار بــراند

گـــرت امروز بـــراند نــه کـــه فـــردات بخواند

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کـــن آن جا

ز پس صبر تـــو را او به ســـر صـــدر نشاند

و اگــر بر تو ببندد همه ره‌ها و گذرهــا

ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند.

دوستان اسلام ما زیباست ، زیباییهایش را ببینیم ، نازیبائیها را حاصل برداشت های غلط

از اسلام بدانیم ، همیشه در پی جواب این سوال باشیم : آیا اسلامی كه ما داریم واقعا

همان اسلامی است كه خداوند آنرا برایمان می خواهد واقعا ؟! واقعا؟! بعدا در مورد

اسلام زیبا قضاوت كنیم .
راه ارتباطی با مدیر وبلاگ :
abal.360@gmail.com

مدیر وبلاگ :عبدالله
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد وبلاگ " اسلام دینی زیبا و زندگی بخش " چیست؟

نظام سكولار حاصل تنش های طاقت فرسا و پسرفت هایی است كه نظام مسیحی غرب در آن به سر می برد ، به وجود آمدن چنین وضعیتیدر غرب خیلی عجیب نیست بلكه آنچه كه بیشتر مایه تعجب است ربط دادن این اوضاع نابسامان  به دین می باشد . و علت آن هم كلیساهای مسیحی است كه به عنوان مصدر ظلم و پناهگاه ظالمان بوده  و در عین حال سرچشمه ی نادانی و انتشار خرافات هم به حساب می آمده است . 

روحانیون كلیسا ( اكلیروس ) به عنوان انسان های سختگیر ، مشكل آفرین و وحشت آور كه بدترین شكنجه های فكری ، مالی و جسمی را متوجه مردم می ساختند ، مطرح بودند . درواقع كلیسا بزرگترین اقطاع داران بودند ، كسانی كه عموم مردم و فرزندانشان را برای كار كردن در زمین هایشان بكار گرفته و شرائط و قیودی را برایشان می گذاشتند و زندگیشان را به جهنمی تبدیل می كردند كه برایشان بسیار طاقت فرسا بود ، یكی از آسان ترین شرائطشان محروم نمودن آنها و فرزندانشان از علم اندوزی بوده است و اینكه بخش عظیمی از محصولات زراعی كه در زمین هایشان كشت می كردند را از آنها گرفته و اقطاع گر همسر مرد عامی را در شب اول زفاف برای خود مباح قرار می داد .

اگر از نظر شیوع خرافات جامعه ی غرب مسیحی را بررسی كنیم می بینیم كه كلیسا خرافات را به اسم دین در بین مردم رواج می داد ، چك های آمرزش را برای عرضه به عموم تدارك دیده بودند كه احیانا گنهكاران آن را می خریدند و كلیسا مدعی بود كه از طریق آنها گناهان گذشته و آینده ی انسان آمرزیده می شود . شام ربانی هم یكی از خرافات آنها بوده است كه عبارت بود از یك تكه نان و شرابی كه شخص عامی آن را می خورد تا بر اساس گمان كلیسا آن شخص با مسیح پیوند بخورد و بر اساس اعتقاد آنها نان ، گوشت مسیح و خمر ، خون مسیح بوده است و اینگونه خرافات كه هیچ عاقلی نمی تواند آن را تایید كند در جامعه رواج می دادند .

از طرف دیگر كلیسا مخالفین اعتقادی خود را شكنجه و سركوب كرده و آنها را به كفر متهم می كرد ، وقتی برخی از نظریات مربوط به حركت كردن و كروی بودن زمین توسط دانشمندان منتشر شد ، كلیسا بلافاصله اقدام به سركوب كردن و سوزاندن و زندانی نمودن و كشتن صاحبان این نظریات نمود و این رفتارها تنها بخاطر محافظت از سلطه ی پوشالی خود كه بر اساس خرافات حاصل شده بود صورت گرفت .

همه ی این رفتارها منجر به تنفر و تمرد مردم از كلیسا شد با این امید كه از ظلم و آزار آن رهایی یابند و در نتیجه از دین هم متنفر شدند و از نتائج آن این بود كه بی دینی در زمینه ی دوری گزیدن از خدای كلیسا رواج یافت و سكولاریسم به عنوان نقشه ی راهی در مقابل كلیسا طرح ریزی شد . عكس العمل مردم در برابر ستم های كلیسا بسیار متهورانه و سخت بود بگونه ای كه برخی فریاد می زدند : آخرین پادشاه را بوسیله ی روده های آخرین روحانی كلیسا آویزان كنید )) .

تعریف سكولاریسم

در ابتدا این اصطلاح در معنای محدود مورد استفاده قرار می گرفت و آن انتقال اختیارات كلیسا به قدرت های غیر دینی بود ، اما بعدا معنای این كلمه توسط جون هولیوك گسترش یافت و آن را اینگونه تعریف كرد : اعتقاد به امكانیت اصلاح حال انسان با روش های مادی .. ( از كتاب العلمانیة تحت المجهر ص 12)

این معنا نزد دیگر متفكرین كمی دچار تغییر شده و آن را به جدایی دین از دولت معنا كردند (separation of church and state) و این تعریف شایع در غرب و شرق از سكولاریسم است كه موسسات دینی ( كلیسا ) را از موسسات سیاسی ( دولت)  جدا كردند و با این حساب سكولاریسم در مجالات سیاسی و اقتصادی منحصر شد .

بعدا این مفهوم دچار تحول شد و سكولاریسم را مساوی با دوری از دین تعریف نمودند و اینكه دین تنها محصور در كلیسا یا مسجد است و هیچ ارتباطی با شوونات زندگی ندارد .

با توجه مواردی كه بیان شد ، لازم است به دو امر زیر توجه شود :

امر اول : می گوییم سكولاریسم در تناقض صریح با دین قرار دارد و صورت عملی و حقیقی تنازع با سلطه ی الهی است ، وقتی ادیان آسمانی ، خداوند را حاكم مطلق در تصرفات جهان و انسان  می دانند  ، سكولاریسم كاملا در نقطه ی مقابل این اعتقاد قرار دارد و هرگونه تشریع و برنامه و تعیین ارزش ها و مصالح و مضار را در اختیار انسان قرار داده و معتقد است انسان به طور كامل از دین بی نیاز است .

با توجه به این تناقض بین سكولاریسم و ادیان آسمانی و خصوصا اسلام ، این گروه از دین خارج شده و از كفار محسوب می شوند .

امر دوم : كه مربوط به ظهور سكولاریسم در مجتمع غربی است .

در حقیقت اسبابی در ایجاد این عقیده موثر بوده است منتها شایسته بود اینگونه مسائل باعث بی دینی و الحاد جامعه مسیحی نمی شد بلكه افراد آن جامعه در پی تحقیق برای رسیدن به دین حق بر می آمدند و آن دین را شناسایی می نمودند .

نكته ای دیگر كه لازم است ذكر شود  ، این است كه اسبابی كه منجر به ظهور سكولاریسم در جامعه ی غرب شد ، در شرق اسلامی به هیچ وجه ، وجود نداشت ، چرا كه دین اسلام مانند دین مسیحی تحریف شده نبود و علمای اسلام هم مانند مردان ستمگر دین مسیحی نبودند و موقف اسلام در مورد علم اندوزی موضعی ضد علم نبود بلكه مردم را به آموختن علوم سودمند تشویق می نماید و در عین حال دین اسلام با خرافات وارد جنگ شده و بر خلاف تعالیم كلیسا برای عقل جایگاهی والا قائل است .

بنابراین اسلام دین عقیده و شریعت است و تمام مجالات زندگی را در بر می گیرد در حالی كه مسیحیت تحریف شده تا حد زیادی از مجالات تشریعی به دور است و تنها جانب روحی و اخلاقی را شامل می شود و كاملا طبیعی است كه مردم به دنبال قوانینی باشند كه مسائل زندگی آنها را منظم گرداند و این همان چیزی بود كه مسیحیت تحریف شده در خود نداشت این اسبابی بود كه  باعث شد در غرب مسیحی ، سكولاریسم ظهور كند ، اسبابی كه به هیچ وجه در شرق اسلامی وجود نداشت . در پایان خوب است این سوال را از خود بپرسیم كه وقتی اسباب ظهور سكولاریسم در شرق اسلامی ما وجود ندارد چرا ما این عقیده را بر خود تحمیل كنیم در حالی كه دین ما تامین كننده ی همه ی نیازهای زندگی است . ؟!

منبع :  www.sultanolamaqeshm.com

نوع مطلب : ادیان و فرق، 
برچسب ها : سکولاریسم، تعریف سکولاریسم، جدایی دین از دنیا، سکولار،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 25 فروردین 1396
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
  تماس با ما
جزیره قشم
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات